Statistik: Grundkurser 1
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-84044
VT 2026urval 2 · GU-84044
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 277 sökande hittills (33 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 332
- 47 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 2,8
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 257
- 52 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 2
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,06 | 17,45 | −1,61 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,00 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,11 | 16,45 | −2,66 |
| Antagna totalt | 130 | 120 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | 16,60 | 17,90 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,93 | 17,20 |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 17,45 | 16,45 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,80 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 191 | 22 |
| VT 2023 | 177 | 24 |
| HT 2023 | 206 | 43 |
| VT 2024 | 162 | 45 |
| HT 2024 | 213 | 37 |
| VT 2025 | 203 | 37 |
| HT 2025 | 298 | 43 |
| VT 2026 | 257 | 52 |
| HT 2026 | 332 | 47 |
Om kursen
Statistik är läran om att dra slutsatser i osäkra situationer genom att identifiera mönster i stora, men också begränsade, datamängder. Den ger oss verktyg för att bedöma vilka slutsatser vi vågar dra, och hur säkra vi kan vara på dessa slutsatser. En grundkurs i statistik kan starkt rekommenderas till den som vill kunna skriva en kvantitativt inriktad c-uppsats av god kvalitet.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6 och Matematik 3b eller 3c
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i ämnet vid Göteborgs universitet
- Företagsekonomi 1BI20,10HP1,30Sökande/plats16,8
- Kurspaket: Företagsekonomi 1 och 2BI20,16HP1,25Sökande/plats13,1
- Nationalekonomi: GrundläggandeBI18,69HP1,15Sökande/plats4,4
- Grund- och fortsättningskurs i kriminologiBI19,95HP1,00Sökande/plats13,7
- Ekonomisk historia: grundtermin, distansBI17,97HP0,45Sökande/plats4,3
- Statsvetenskap: KärnkurspaketBI21,35HP–Sökande/plats–
- Ekonomisk historia: grundterminBI16,20HP0,70Sökande/plats3,9
- Företagsekonomi 2BI–HP–Sökande/plats4,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-84044
GU-84044 · nationell antagning
332 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 110 | 43 | 70 | 40 | 28 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,06 | 37 | 17,45 | 35 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,11 | 6 | 16,45 | 6 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 43 | 1,00 | 39 | 35 |
VT 2026: 3 anmälningskoder
GU-84044 · nationell antagning
257 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 68 | Alla antogs | 44 | 0 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 58 | Alla antogs | 36 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 70 | Alla antogs | 42 | 0 |
GU-84052 · nationell antagning
231 sökande, 32 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 58 | Alla antogs | 40 | 0 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 48 | Alla antogs | 37 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 51 | Alla antogs | 35 | 0 |
GU-84053 · nationell antagning
71 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 66 | Alla antogs | 58 | 0 |
Vanliga frågor om Statistik: Grundkurser 1
Vad krävdes för att komma in på Statistik: Grundkurser 1 vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,45, HP 1,00 och BII 16,45. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistik: Grundkurser 1 vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 332 personer, varav 47 i första hand. 120 antogs, alltså 2,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 277 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Statistik: Grundkurser 1 vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,45 HT 2026 mot 15,93 HT 2025. Sökande: 332 mot 298.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(137)
- Män59 %(195)
- 24 år eller yngre77 %254
- 25–34 år20 %66
- 35 år eller äldre4 %12
Anmälningskod GU-84044. Källa: UHR.