Fotbollstränare - inriktning senior- och elitförberedande ungdomsverksamhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3SFT
VT 2026urval 2 · HDA-V3NW6
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 129
- 27 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 125
- 23 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 26
- Sökande per plats
- 3,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,75 | 15,7 | −2,05 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,55 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 16,3 | 15,3 | −1 |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 16,04 | 16,30 |
| HT 2023 | 11,10 | 14,82 |
| VT 2024 | Alla antogs | 12,60 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | 14,36 | 14,71 |
| HT 2026 | 15,70 | 15,30 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 0,70 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 148 | 39 |
| HT 2023 | 154 | 39 |
| VT 2024 | 124 | 30 |
| HT 2024 | 132 | 25 |
| VT 2025 | 144 | 44 |
| HT 2025 | 141 | 24 |
| VT 2026 | 125 | 23 |
| HT 2026 | 129 | 27 |
Om kursen
I denna kurs behandlas olika fysiologiska förmågors träningsbarhet hos ungdomar och vuxna, där stort fokus läggs på hur de olika förmågorna kan utvecklas via träning. I kursen behandlas även nycklar för att utvärdera individen och laget genom skapandet av ett testbatteri samt användandet av matchanalysprogram, vars test- och analysresultat ska ligga till grund för att anpassa ett träningsupplägg i avsikt att utveckla såväl individen som laget.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Högskolan Dalarna
- IdrottspsykologiBI20,16HP1,00Sökande/plats14,0
- IdrottsmedicinBI22,40HP1,65Sökande/plats–
- Entreprenörskap inom idrott och hälsaBI19,82HP1,00Sökande/plats10,2
- IdrottspedagogikBI21,35HP1,20Sökande/plats–
- Journalistik: Sportreportage och sportkommenteringBI16,73HP0,70Sökande/plats2,9
- SportjournalistikBI21,41HP1,05Sökande/plats–
- Medier och kommunikation inom idrottBI20,52HP1,20Sökande/plats–
- Idrottens funktionella anatomi och biomekanikBI21,88HP1,30Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HDA-H3SFT
HDA-H3SFT · nationell antagning
129 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,75 | 23 | 15,7 | 20 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,3 | 3 | 15,3 | 3 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 14 | 0,55 | 12 | 8 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
VT 2026: anmälningskod HDA-V3NW6
HDA-V3NW6 · nationell antagning
125 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,52 | 25 | 14,36 | 26 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,3 | 4 | 14,71 | 4 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 15 | Alla antogs | 9 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Fotbollstränare - inriktning senior- och elitförberedande ungdomsverksamhet
Vad krävdes för att komma in på Fotbollstränare - inriktning senior- och elitförberedande ungdomsverksamhet vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,7, HP 0,55 och BII 15,3. VT 2026: BI 14,36, alla behöriga antogs i HP och BII 14,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fotbollstränare - inriktning senior- och elitförberedande ungdomsverksamhet vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 129 personer, varav 27 i första hand. 35 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(24)
- Män81 %(105)
- 24 år eller yngre38 %49
- 25–34 år33 %43
- 35 år eller äldre29 %37
Anmälningskod HDA-H3SFT. Källa: UHR.