Grafisk design och medier
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MAU-62013
Söktryck just nu, VT 2027: 1 076 sökande hittills (158 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 685
- 106 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 215
- Sökande per plats
- 8,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,16 | 19,69 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20,97 | 20,84 | −0,13 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om kursen
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Design vid Malmö universitet
- Grafisk design och medierBI20,94HP1,15Sökande/plats24,4
- Interaktionsdesign och medierBI19,95HP0,80Sökande/plats7,6
- Digital ComicsBI18,26HPAlla antogsSökande/plats4,2
- Narrativ designBI16,41HP0,55Sökande/plats3,6
- Interaction DesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Character DesignBI15,21HPAlla antogsSökande/plats3,5
- CoDesign - Design, Participation and DemocracyBI–HP–Sökande/plats3,2
- Design för omställningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MAU-62013
MAU-62013 · nationell antagning
685 sökande, 106 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,16 | 29 | 19,69 | 24 | 194 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,97 | 3 | 20,84 | 2 | 40 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 33 | 0,90 | 27 | 74 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 31 | 165 | 25 | 134 |
| HPPRG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Grafisk design och medier
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design och medier vid Malmö universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,69, HP 0,90 och BII 20,84. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grafisk design och medier vid Malmö universitet?
VT 2026 sökte 685 personer, varav 106 i första hand. 80 antogs, alltså 8,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 076 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor83 %(571)
- Män17 %(114)
- 24 år eller yngre44 %298
- 25–34 år44 %298
- 35 år eller äldre13 %89
Anmälningskod MAU-62013. Källa: UHR.