Narrativ design
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MAU-62016
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 285
- 31 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 118
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,7 | 16,41 | −2,29 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,55 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 18,55 | 16,26 | −2,29 |
| Antagna totalt | 90 | 80 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2022 | 17,71 | 15,74 |
| VT 2023 | 16,90 | 16,22 |
| HT 2023 | 16,30 | 15,14 |
| VT 2024 | 16,72 | 16,60 |
| HT 2024 | 15,65 | 18,30 |
| VT 2025 | 16,22 | 13,25 |
| HT 2025 | 16,61 | 17,14 |
| VT 2026 | 16,41 | 16,26 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2022 | 0,90 |
| VT 2023 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2022 | 327 | 44 |
| VT 2023 | 277 | 46 |
| HT 2023 | 287 | 43 |
| VT 2024 | 267 | 38 |
| HT 2024 | 281 | 24 |
| VT 2025 | 251 | 31 |
| HT 2025 | 286 | 19 |
| VT 2026 | 285 | 31 |
Om kursen
Narrativ design är en kurs som fokuserar på visuell design av berättelser. Visuella berättelser som till exempel film, spel, tecknade serier, animation och bilderböcker behöver formges innan de kan sättas i produktion. Ett samlingsnamn för denna formgivning är ”narrativ design”. Den kan ta sig många uttryck, alltifrån snabba skisser, storyboards och konceptbilder till att hitta och fotografera inspelningsplatser.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Design vid Malmö universitet
- Grafisk design och medierBI20,94HP1,15Sökande/plats24,4
- Grafisk design och medierBI19,69HP0,90Sökande/plats8,6
- Interaktionsdesign och medierBI19,95HP0,80Sökande/plats7,6
- Digital ComicsBI18,26HPAlla antogsSökande/plats4,2
- Interaction DesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Character DesignBI15,21HPAlla antogsSökande/plats3,5
- CoDesign - Design, Participation and DemocracyBI–HP–Sökande/plats3,2
- Design för omställningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MAU-62016
MAU-62016 · nationell antagning
285 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 49 | 16,41 | 44 | 39 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,55 | 6 | 16,26 | 6 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 30 | 0,55 | 27 | 5 |
| HPPRG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 66 |
Vanliga frågor om Narrativ design
Vad krävdes för att komma in på Narrativ design vid Malmö universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,41, HP 0,55 och BII 16,26. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Narrativ design vid Malmö universitet?
VT 2026 sökte 285 personer, varav 31 i första hand. 80 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Narrativ design vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,41 VT 2026 mot 16,22 VT 2025. Sökande: 285 mot 251.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor71 %(203)
- Män29 %(82)
- 24 år eller yngre37 %105
- 25–34 år45 %129
- 35 år eller äldre18 %51
Anmälningskod MAU-62016. Källa: UHR.