Grafisk design och typografi I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15084
VT 2026urval 2 · LNU-15012
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 628
- 92 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 273
- Sökande per plats
- 9
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 610
- 104 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 309
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,9 | 19,31 | −0,59 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,00 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,79 | 19,3 | −0,49 |
| Antagna totalt | 80 | 70 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 21,13 | 19,90 |
| VT 2021 | 20,00 | 19,69 |
| HT 2021 | 21,15 | 20,00 |
| HT 2022 | 19,75 | 18,95 |
| VT 2024 | 19,06 | 18,34 |
| HT 2024 | 19,65 | 19,50 |
| VT 2025 | 19,40 | 18,64 |
| HT 2025 | 19,60 | 18,65 |
| VT 2026 | 19,40 | 19,42 |
| HT 2026 | 19,31 | 19,30 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 1,25 |
| VT 2021 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,40 |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2024 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,90 |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 1 592 | 276 |
| VT 2021 | 1 016 | 184 |
| HT 2021 | 1 392 | 246 |
| HT 2022 | 1 191 | 236 |
| VT 2024 | 719 | 122 |
| HT 2024 | 1 013 | 218 |
| VT 2025 | 740 | 162 |
| HT 2025 | 879 | 172 |
| VT 2026 | 610 | 104 |
| HT 2026 | 628 | 92 |
Om kursen
Efter genomgången kurs ska studenten ha utvecklat sin förmåga att kunna tillämpa komposition, grafisk design och typografi som ett visuellt och kommunikativt uttryck. Studenten får lära sig om grundläggande regler och teorier inom typografi, komposition, färg och gestaltning. Studenten ska kunna reflektera över relationen mellan grafiska element och typografi i olika sammanhang samt dess betydelse av visuell kommunikation för mottagaren.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Design vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-15084 · nationell antagning
628 sökande, 92 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 46 | 19,31 | 40 | 181 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,79 | 7 | 19,3 | 6 | 55 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 26 | 1,00 | 23 | 38 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 53 |
LNU-F3302 · internationell antagning
110 sökande, 58 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 51 | – | – | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | 999 | 17 | – | – | 2 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-15012 · nationell antagning
610 sökande, 104 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 43 | 19,4 | 40 | 187 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,9 | 6 | 19,42 | 6 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 25 | 1,05 | 23 | 57 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 93 |
LNU-F3101 · internationell antagning
133 sökande, 79 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 59 | – | – | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 4 | – | – | 0 |
| HP Högskoleprovet | Ingen antogs | 0 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | 999 | 7 | – | – | 20 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | – | – | 27 |
Vanliga frågor om Grafisk design och typografi I
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design och typografi I vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,31, HP 1,00 och BII 19,3. VT 2026: BI 19,4, HP 1,05 och BII 19,42. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grafisk design och typografi I vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 628 personer, varav 92 i första hand. 70 antogs, alltså 9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design och typografi I vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,31 HT 2026 mot 19,6 HT 2025. Sökande: 628 mot 879.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(507)
- Män19 %(121)
- 24 år eller yngre28 %177
- 25–34 år45 %281
- 35 år eller äldre27 %170
Anmälningskod LNU-15084. Källa: UHR.