Grundläggande datasäkerhet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LIU-1Z006
Söktryck just nu, VT 2027: 704 sökande hittills (87 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 660
- 77 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 203
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,62 | 18,28 | −1,34 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 0,85 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 18,95 | 18,43 | −0,52 |
| Antagna totalt | 150 | 150 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2016 | – | – |
| VT 2020 | 13,81 | 15,22 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | 12,38 |
| VT 2023 | 16,97 | 18,41 |
| VT 2024 | 17,30 | 18,38 |
| VT 2025 | 17,94 | 18,75 |
| VT 2026 | 18,28 | 18,43 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2016 | – |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2016 | 364 | 58 |
| VT 2020 | 317 | 58 |
| VT 2021 | 485 | 74 |
| VT 2022 | 438 | 59 |
| VT 2023 | 509 | 54 |
| VT 2024 | 561 | 68 |
| VT 2025 | 583 | 73 |
| VT 2026 | 660 | 77 |
Om kursen
Kursen ger kunskaper om hur man arbetar strukturerat med informationssäkerhet, hur man gör bedömningar av sårbarhet och hot i en given situation samt hur man anger innehållet i en skyddsplan och gör en enkel utvärdering av skyddsprodukter. Kursen ger kunskaper inom de olika detaljområdena; analys, tillgänglighet, identitetsverifiering, behörighetskontroll och kryptering. Kursen ges helt över nätet. Inga träffar på Campus.
- Omfattning
- 5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Fler kurser i Datateknik vid Linköpings universitet
- Grunderna i AIBI–HP–Sökande/plats1,8
- Programmering i PythonBI20,67HP1,35Sökande/plats8,3
- Cybersäkerhet - grunder och medvetenhetBI–HP–Sökande/plats1,9
- Grunderna i AI, del 2: att utveckla AIBI–HP–Sökande/plats1,7
- Grunderna i maskininlärningBI–HP–Sökande/plats2,0
- AI för naturligt språkBI–HP–Sökande/plats2,1
- KryptoteknikBI–HP–Sökande/plats1,9
- Algoritmisk problemlösning: Sökning och dynamisk programmeringBI–HP–Sökande/plats2,7
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LIU-1Z006
LIU-1Z006 · nationell antagning
660 sökande, 77 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-1 Lärosätets eget urval | 180 | 22 | 180 | 22 | 174 |
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,62 | 62 | 18,28 | 62 | 164 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,95 | 10 | 18,43 | 10 | 45 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 53 | 0,85 | 53 | 31 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Grundläggande datasäkerhet
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande datasäkerhet vid Linköpings universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,28, HP 0,85 och BII 18,43. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande datasäkerhet vid Linköpings universitet?
VT 2026 sökte 660 personer, varav 77 i första hand. 150 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 704 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundläggande datasäkerhet vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,28 VT 2026 mot 17,94 VT 2025. Sökande: 660 mot 583.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor48 %(319)
- Män52 %(341)
- 24 år eller yngre17 %113
- 25–34 år39 %256
- 35 år eller äldre44 %291
Anmälningskod LIU-1Z006. Källa: UHR.