Grundläggande inköpsteknik
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HIG-27420
Söktryck just nu, VT 2027: 603 sökande hittills (94 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 469
- 83 i första hand
- Antagna
- 160
- urval 2
- Reserver
- 154
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,75 | 16,88 | −1,87 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,30 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 18,41 | 17,6 | −0,81 |
| Antagna totalt | 180 | 160 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | 16,88 | 17,60 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 396 | 79 |
| VT 2026 | 469 | 83 |
Om kursen
Denna kurs i inköp ger en grundlig förståelse för både teori och praktik inom området. Efter kursens slut kommer studenterna att kunna redogöra för centrala inköpsbegrepp, beskriva metoder för inköp och leverantörsval, samt analysera hur inköp påverkar företags konkurrenskraft och lönsamhet. Kursen betonar också vikten av hållbara inköp och ger verktyg för att tillämpa inköpskunskap i projekt. Kursen täcker strategiska, taktiska och operativa aspekter av inköp samt hela inköpsprocessen.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Fler kurser i Industriell ekonomi och organisation vid Högskolan i Gävle
- Logistik 1: GrunderBI17,60HP0,45Sökande/plats3,8
- Projektledning för ingenjörerBI–HP–Sökande/plats1,0
- Kvalitet 1: GrunderBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats0,8
- Simulering av logistikprocesserBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,1
- Lean och ledarskapBI–HP–Sökande/plats1,1
- Innovation ManagementBI–HP–Sökande/plats1,0
- ProduktionslogistikBI–HP–Sökande/plats1,0
- Inköp och Supply ManagementBI–HP–Sökande/plats5,0
Alla kurser i Industriell ekonomi och organisation vid Högskolan i Gävle
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HIG-27420
HIG-27420 · nationell antagning
469 sökande, 83 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,75 | 61 | 16,88 | 54 | 96 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,41 | 10 | 17,6 | 9 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 72 | 0,30 | 64 | 3 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 36 | 165 | 32 | 74 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 46 |
Vanliga frågor om Grundläggande inköpsteknik
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande inköpsteknik vid Högskolan i Gävle VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,88, HP 0,30 och BII 17,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande inköpsteknik vid Högskolan i Gävle?
VT 2026 sökte 469 personer, varav 83 i första hand. 160 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 603 sökt hittills.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor72 %(336)
- Män28 %(133)
- 24 år eller yngre22 %103
- 25–34 år41 %191
- 35 år eller äldre37 %175
Anmälningskod HIG-27420. Källa: UHR.