Grundläggande sår och sårbehandling
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MDU-12061
Söktryck just nu, VT 2027: 453 sökande hittills (128 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 569
- 181 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 259
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,71 | 19,5 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,85 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,3 | 19,3 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 150 | 130 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 19,20 | 19,98 |
| VT 2024 | 19,32 | 19,36 |
| VT 2025 | 19,38 | 19,26 |
| VT 2026 | 19,50 | 19,30 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 1,10 |
| VT 2024 | 1,05 |
| VT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 648 | 187 |
| VT 2024 | 598 | 173 |
| VT 2025 | 578 | 165 |
| VT 2026 | 569 | 181 |
Om kursen
- Omfattning
- 3 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Fler kurser i Medicin vid Mälardalens universitet
- Vård och behandling vid akutmedicinska sjukdomstillståndBI–HP–Sökande/plats2,6
- Vård och behandling vid diabetesBI–HP–Sökande/plats2,7
- Vård och behandling vid hjärtsviktBI–HP–Sökande/plats2,3
- Vård och behandling vid infektionssjukdomarBI–HP–Sökande/plats2,9
- Vård och behandling vid allergi, astma och kroniskt obstruktiv lungsjukdomBI–HP–Sökande/plats1,9
- Vård och behandling vid kranskärlssjukdomBI–HP–Sökande/plats1,8
- Medicinska och kirurgiska sjukdomstillståndBI–HP–Sökande/plats1,0
- Medicinska och kirurgiska sjukdomstillståndBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MDU-12061
MDU-12061 · nationell antagning
569 sökande, 181 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,71 | 46 | 19,5 | 39 | 223 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,3 | 9 | 19,3 | 8 | 87 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 49 | 0,85 | 43 | 59 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 45 | 165 | 39 | 243 |
Vanliga frågor om Grundläggande sår och sårbehandling
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande sår och sårbehandling vid Mälardalens universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,5, HP 0,85 och BII 19,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande sår och sårbehandling vid Mälardalens universitet?
VT 2026 sökte 569 personer, varav 181 i första hand. 130 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 453 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundläggande sår och sårbehandling vid Mälardalens universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,5 VT 2026 mot 19,38 VT 2025. Sökande: 569 mot 578.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor88 %(502)
- Män12 %(67)
- 24 år eller yngre12 %68
- 25–34 år47 %267
- 35 år eller äldre41 %234
Anmälningskod MDU-12061. Källa: UHR.