Hållbar utveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-18218
VT 2026urval 2 · UU-68218
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 344
- 28 i första hand
- Antagna
- 111
- urval 2
- Reserver
- 60
- Sökande per plats
- 3,1
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 343
- 41 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 3,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,77 | 16,77 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,35 | 19,06 | +1,71 |
| Antagna totalt | 180 | 111 | −69 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2018 | 20,80 | 20,70 |
| HT 2018 | 20,99 | 20,72 |
| VT 2019 | 20,89 | 21,21 |
| HT 2019 | 20,31 | 19,77 |
| VT 2020 | 20,24 | 20,40 |
| HT 2020 | 21,56 | 22,50 |
| VT 2021 | 20,70 | 20,42 |
| HT 2021 | 19,93 | 18,66 |
| VT 2022 | 18,05 | 18,23 |
| HT 2022 | 19,95 | 19,08 |
| VT 2023 | 19,94 | 20,09 |
| HT 2023 | 19,32 | 19,24 |
| VT 2024 | 19,63 | 18,82 |
| HT 2024 | 19,17 | 17,96 |
| VT 2025 | 18,75 | 18,75 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | 14,55 | 16,30 |
| HT 2026 | 16,77 | 19,06 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2018 | 1,40 |
| HT 2018 | 1,30 |
| VT 2019 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,25 |
| VT 2020 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,30 |
| VT 2021 | 1,20 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 1,00 |
| VT 2023 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,60 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2018 | 1 009 | 156 |
| HT 2018 | 988 | 124 |
| VT 2019 | 990 | 162 |
| HT 2019 | 884 | 136 |
| VT 2020 | 946 | 124 |
| HT 2020 | 744 | 91 |
| VT 2021 | 826 | 90 |
| HT 2021 | 593 | 70 |
| VT 2022 | 422 | 52 |
| HT 2022 | 473 | 55 |
| VT 2023 | 544 | 66 |
| HT 2023 | 432 | 46 |
| VT 2024 | 476 | 48 |
| HT 2024 | 381 | 33 |
| VT 2025 | 463 | 48 |
| HT 2025 | 322 | 26 |
| VT 2026 | 343 | 41 |
| HT 2026 | 344 | 28 |
Om kursen
Kursen handlar om människans möjligheter att på ett uthålligt sätt nyttja jordens resurser och att verka för en mer rättvis värld. Identifiering av nyckelfrågor, strategiska val och aktivt ledarskap är i fokus på vägen mot hållbar utveckling. Frågeställningar om miljöproblem och mänsklighetens framtid diskuteras utifrån en mängd perspektiv, både globala och lokala. Val av ämne i fördjupningsuppgiften ger dig möjlighet att ägna dig åt någon hållbarhetsfråga som engagerar dig särskilt mycket.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Miljövetenskap vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-18218
UU-18218 · nationell antagning
344 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,77 | 97 | 16,77 | 60 | 39 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,35 | 10 | 19,06 | 5 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 56 | 0,50 | 33 | 4 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 12 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
VT 2026: anmälningskod UU-68218
UU-68218 · nationell antagning
343 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,23 | 83 | 14,55 | 63 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,92 | 10 | 16,3 | 9 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 48 | Alla antogs | 32 | 0 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Hållbar utveckling
Vad krävdes för att komma in på Hållbar utveckling vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,77, HP 0,50 och BII 19,06. VT 2026: BI 14,55, alla behöriga antogs i HP och BII 16,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hållbar utveckling vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 344 personer, varav 28 i första hand. 111 antogs, alltså 3,1 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(240)
- Män30 %(104)
- 24 år eller yngre41 %142
- 25–34 år31 %107
- 35 år eller äldre28 %95
Anmälningskod UU-18218. Källa: UHR.