Hästens sinnen och beteende
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LIU-1Z004
Söktryck just nu, VT 2027: 405 sökande hittills (83 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 388
- 85 i första hand
- Antagna
- 135
- urval 2
- Reserver
- 87
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,9 | 16,86 | −2,04 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,30 | −0,65 |
| Betyg (BII) | 18,35 | 16,9 | −1,45 |
| Antagna totalt | 135 | 135 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2016 | 18,10 | 19,13 |
| VT 2020 | 14,83 | 15,52 |
| VT 2021 | 17,70 | 19,49 |
| VT 2022 | 17,50 | 18,10 |
| VT 2023 | 15,70 | 17,22 |
| VT 2024 | 16,40 | 16,81 |
| VT 2025 | 16,52 | 17,60 |
| VT 2026 | 16,86 | 16,90 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2016 | 0,80 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,40 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2016 | 484 | 175 |
| VT 2020 | 309 | 68 |
| VT 2021 | 457 | 88 |
| VT 2022 | 441 | 92 |
| VT 2023 | 366 | 72 |
| VT 2024 | 352 | 73 |
| VT 2025 | 392 | 96 |
| VT 2026 | 388 | 85 |
Om kursen
Nyfiken på hur hästen upplever sin omvärld och varför den beter sig som den gör? Här har du en flexibel distanskurs där du lär dig om hästens olika sinnen och dess grundläggande beteende. Kursen innefattar grundläggande etologiska begrepp och tyngdpunkten ligger hos hästens sinnen, såsom synsinnet, luktsinnet, smaksinnet och hörseln, från fysiologin till betydelsen för beteendet hos djuret.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Fler kurser i Biologi vid Linköpings universitet
- Djurpsykologi: beteende, kognition och relationer hos husdjurBI18,89HP0,75Sökande/plats5,7
- Hundens beteendebiologi 1 - introduktionBI18,75HP0,55Sökande/plats5,0
- Biologisk mångfald i svensk naturBI20,00HP0,95Sökande/plats4,9
- Introduktion till etologiBI18,41HP0,50Sökande/plats3,4
- Hundens beteendebiologi 2 - fortsättningskursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Hundens beteendebiologi 3 - fördjupningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,6
- Fortsättningskurs i etologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LIU-1Z004
LIU-1Z004 · nationell antagning
388 sökande, 85 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-1 Lärosätets eget urval | 180 | 20 | 180 | 20 | 66 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,9 | 55 | 16,86 | 56 | 66 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,35 | 11 | 16,9 | 11 | 31 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 47 | 0,30 | 47 | 1 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Hästens sinnen och beteende
Vad krävdes för att komma in på Hästens sinnen och beteende vid Linköpings universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,86, HP 0,30 och BII 16,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hästens sinnen och beteende vid Linköpings universitet?
VT 2026 sökte 388 personer, varav 85 i första hand. 135 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 405 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Hästens sinnen och beteende vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,86 VT 2026 mot 16,52 VT 2025. Sökande: 388 mot 392.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor96 %(371)
- Män4 %(17)
- 24 år eller yngre23 %88
- 25–34 år30 %116
- 35 år eller äldre47 %184
Anmälningskod LIU-1Z004. Källa: UHR.