Hästens utfodring
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SLU-30141
Söktryck just nu, VT 2027: 324 sökande hittills (105 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 332
- 100 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 168
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,2 | 19,8 | −0,4 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,05 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 21,4 | 20,96 | −0,44 |
| Antagna totalt | 60 | 45 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 19,80 | 20,45 |
| HT 2018 | 18,20 | 17,76 |
| VT 2020 | 17,39 | 17,96 |
| VT 2021 | 17,80 | 19,50 |
| VT 2022 | 19,38 | 20,76 |
| VT 2023 | 18,07 | 18,80 |
| VT 2024 | 20,10 | 20,37 |
| VT 2025 | 20,42 | 20,61 |
| VT 2026 | 19,80 | 20,96 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 0,75 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,75 |
| VT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 1,05 |
| VT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 268 | 90 |
| HT 2018 | 213 | 53 |
| VT 2020 | 151 | 38 |
| VT 2021 | 301 | 93 |
| VT 2022 | 283 | 85 |
| VT 2023 | 234 | 61 |
| VT 2024 | 299 | 89 |
| VT 2025 | 334 | 111 |
| VT 2026 | 332 | 100 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet för högskolestudier.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Fler kurser i Husdjursvetenskap vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Djurskydd och djurvälfärdBI19,53HP0,90Sökande/plats8,3
- Marknadsinriktad nötköttsproduktionBI18,20HP0,55Sökande/plats1,8
- Grundläggande husdjursgenetik och avelBI–HP–Sökande/plats2,6
- Renens biologi och renskötselBI–HP–Sökande/plats1,7
- Hållbar akvakulturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Djurnutrition och djurvälfärdBI–HP–Sökande/plats2,3
- Husdjursgenetik - hälsa, beteende och välfärdBI–HP–Sökande/plats3,0
- Djurvälfärd, djurskydd och etologiBI–HP–Sökande/plats1,8
Alla kurser i Husdjursvetenskap vid Sveriges lantbruksuniversitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SLU-30141
SLU-30141 · nationell antagning
332 sökande, 100 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 225 | 12 | 225 | 9 | 135 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,2 | 22 | 19,8 | 17 | 146 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,4 | 4 | 20,96 | 3 | 43 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 21 | 1,05 | 16 | 24 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Hästens utfodring
Vad krävdes för att komma in på Hästens utfodring vid Sveriges lantbruksuniversitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,8, HP 1,05 och BII 20,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hästens utfodring vid Sveriges lantbruksuniversitet?
VT 2026 sökte 332 personer, varav 100 i första hand. 45 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 324 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Hästens utfodring vid Sveriges lantbruksuniversitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,8 VT 2026 mot 20,42 VT 2025. Sökande: 332 mot 334.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor94 %(312)
- Män6 %(20)
- 24 år eller yngre19 %64
- 25–34 år33 %111
- 35 år eller äldre47 %157
Anmälningskod SLU-30141. Källa: UHR.