Idrottspsykologi I
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MAU-66090
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 495
- 116 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 201
- Sökande per plats
- 5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,05 | 18,23 | −0,82 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,50 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 18,7 | 16,5 | −2,2 |
| Antagna totalt | 130 | 100 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 20,25 | 19,82 |
| VT 2019 | 20,40 | 20,14 |
| HT 2019 | 19,31 | 20,40 |
| VT 2020 | 19,50 | 19,79 |
| HT 2020 | 19,38 | 18,80 |
| VT 2021 | 18,30 | 19,10 |
| HT 2021 | 19,60 | 20,65 |
| HT 2022 | 17,71 | 16,88 |
| VT 2023 | 17,95 | 17,95 |
| HT 2023 | 14,75 | 16,13 |
| VT 2024 | 17,95 | 18,50 |
| HT 2024 | 16,79 | 17,00 |
| VT 2025 | 17,30 | 16,66 |
| HT 2025 | 18,30 | 17,51 |
| VT 2026 | 18,23 | 16,50 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,95 |
| VT 2019 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,80 |
| VT 2020 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,90 |
| VT 2021 | 0,85 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,75 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,25 |
| VT 2025 | 0,35 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 526 | 76 |
| VT 2019 | 436 | 78 |
| HT 2019 | 436 | 71 |
| VT 2020 | 341 | 75 |
| HT 2020 | 604 | 106 |
| VT 2021 | 423 | 99 |
| HT 2021 | 521 | 79 |
| HT 2022 | 345 | 50 |
| VT 2023 | 423 | 104 |
| HT 2023 | 281 | 52 |
| VT 2024 | 448 | 98 |
| HT 2024 | 323 | 44 |
| VT 2025 | 386 | 88 |
| HT 2025 | 378 | 67 |
| VT 2026 | 495 | 116 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper om psykologiska faktorer och processer som påverkar människor i och under idrottsutövande och hur dessa kan tillämpas. Detta innefattar kunskaper kring grupprocesser, motivation och kommunikation. Vidare ska studenterna kunna implementera sina kunskaper i en idrottsmiljö, bland annat genom förståelse för ledarskap och tillämpad prestationspsykologi. Kursen är webbaserad, helt utan fysiska träffar.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Malmö universitet
- Idrottspsykologi IBI17,76HP0,70Sökande/plats5,4
- Fotbollens historiaBI17,14HP0,60Sökande/plats3,6
- Sport, marknadsföring och varumärkenBI16,60HP0,40Sökande/plats2,9
- Idrotts- och motionspsykologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Mindfulness i idrottBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,6
- Fotboll, kultur och samhälleBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,2
- Mindfulness i skolanBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Sports PsychologyBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MAU-66090
MAU-66090 · nationell antagning
495 sökande, 116 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,05 | 76 | 18,23 | 58 | 122 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,7 | 9 | 16,5 | 7 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 44 | 0,50 | 34 | 14 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 62 |
Vanliga frågor om Idrottspsykologi I
Vad krävdes för att komma in på Idrottspsykologi I vid Malmö universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,23, HP 0,50 och BII 16,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottspsykologi I vid Malmö universitet?
VT 2026 sökte 495 personer, varav 116 i första hand. 100 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Idrottspsykologi I vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,23 VT 2026 mot 17,3 VT 2025. Sökande: 495 mot 386.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor59 %(292)
- Män41 %(203)
- 24 år eller yngre37 %183
- 25–34 år32 %156
- 35 år eller äldre32 %156
Anmälningskod MAU-66090. Källa: UHR.