IT-rätt
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-4Z430
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 512
- 97 i första hand
- Antagna
- 68
- urval 2
- Reserver
- 217
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,7 | 20,7 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,89 | 20,89 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 68 | −32 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 21,06 | 20,76 |
| HT 2024 | 20,70 | 20,60 |
| HT 2025 | 20,77 | 20,38 |
| HT 2026 | 20,70 | 20,89 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 439 | 81 |
| HT 2024 | 454 | 94 |
| HT 2025 | 432 | 97 |
| HT 2026 | 512 | 97 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Ortsoberoende · Distans · 25 % · Du tittar på den här | 20,70 | 1,20 | 7,5 | 512 |
| Uppsala universitet Uppsala · VT 2026 | – | – | 1,0 | 73 |
| Högskolan Dalarna Ortsoberoende · Distans · 50 % · VT 2026 | – | – | 1,1 | 58 |
Om kursen
Denna kurs vänder sig till dig som vill lära dig mer om rättsliga regler kopplade till den ökade digitaliseringen och teknikutvecklingen i samhället. Kursen passar bra som en introduktionskurs för yrkesverksamma som har ett behov eller intresse av att lära sig mer om de rättsliga reglerna inom IT-rätt, liksom studenter som utbildar sig till ett yrke där de har behov av att kunna grunderna i IT-rätt.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Engelska 6. Undantag ges för svenska. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Engelska nivå 2. Undantag ges för svenska.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Fler kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Linköpings universitet
- Ekonomisk familjerätt, grundkursBI20,46HP1,05Sökande/plats8,5
- Handelsrättslig översiktskurs, grundkursBI15,40HP0,40Sökande/plats1,8
- Associationsrätt, grundkursBI–HP–Sökande/plats2,8
- Proaktiv affärsrättBI–HP–Sökande/plats2,7
- EU-rättBI–HP–Sökande/plats3,2
- Kredit- och exekutionsrätt, grundkursBI–HP–Sökande/plats2,0
Alla kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-4Z430
LIU-4Z430 · nationell antagning
512 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-1 Lärosätets eget urval | 180 | 33 | 180 | 27 | 189 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,7 | 29 | 20,7 | 17 | 140 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,89 | 5 | 20,89 | 2 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 33 | 1,20 | 22 | 48 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 19 |
Vanliga frågor om IT-rätt
Vad krävdes för att komma in på IT-rätt vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,7, HP 1,20 och BII 20,89. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till IT-rätt vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 512 personer, varav 97 i första hand. 68 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för IT-rätt vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,7 HT 2026 mot 20,77 HT 2025. Sökande: 512 mot 432.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns IT-rätt mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(338)
- Män34 %(174)
- 24 år eller yngre20 %100
- 25–34 år38 %196
- 35 år eller äldre42 %216
Anmälningskod LIU-4Z430. Källa: UHR.