Japanska I: Grundläggande språkfärdighet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3R2T
VT 2026urval 2 · HDA-V3PTN
Söktryck just nu, VT 2027: 498 sökande hittills (218 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 574
- 215 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 218
- Sökande per plats
- 6,4
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 555
- 246 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 243
- Sökande per plats
- 6,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,61 | 18,7 | −0,91 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,05 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20 | 19,06 | −0,94 |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | 18,90 | 20,30 |
| HT 2021 | 17,90 | 17,15 |
| VT 2022 | 19,29 | 20,55 |
| HT 2022 | 17,26 | 14,59 |
| VT 2023 | 13,93 | 14,91 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | 17,98 | 16,30 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 20,14 | 17,26 |
| HT 2025 | 19,10 | 19,50 |
| VT 2026 | 19,58 | 20,13 |
| HT 2026 | 18,70 | 19,06 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,15 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 105 | 22 |
| HT 2021 | 97 | 10 |
| VT 2022 | 125 | 31 |
| HT 2022 | 96 | 11 |
| VT 2023 | 131 | 41 |
| HT 2023 | 89 | 20 |
| VT 2024 | 103 | 34 |
| HT 2024 | 120 | 26 |
| VT 2025 | 207 | 63 |
| HT 2025 | 545 | 219 |
| VT 2026 | 555 | 246 |
| HT 2026 | 574 | 215 |
Om kursen
Med hjälp av praktiska skriv- och läsövningar, övar studenterna upp förmågan att använda de fonetiska skriftsystemen. Därmed övas även de japanska språkljuden, vilka också studeras i jämförelse med engelska eller svenska.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet (med undantag för kravet på svenska för dig med utländska betyg) + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Fler kurser i Japanska vid Högskolan Dalarna
- Japanska I: SpråkfärdighetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Nutida Japan: Kultur och samhälleBI18,47HPAlla antogsSökande/plats4,9
- Japanska: Introduktion till akademiskt skrivandeBI16,83HPAlla antogsSökande/plats3,9
- Japansk populärkultur representerad i Anime och MangaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,6
- Japanska II: Språkfärdighet 2BI–HP–Sökande/plats1,9
- Japanska IV: Introduktion till översättningBI–HP–Sökande/plats1,4
- Japanska II: Språkfärdighet 1BI–HP–Sökande/plats1,9
- Japanska IV: KulturantropologiBI–HP–Sökande/plats1,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HDA-H3R2T
HDA-H3R2T · nationell antagning
574 sökande, 215 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,61 | 51 | 18,7 | 50 | 163 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 7 | 19,06 | 7 | 40 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 31 | 1,05 | 31 | 29 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 17 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 17 |
VT 2026: anmälningskod HDA-V3PTN
HDA-V3PTN · nationell antagning
555 sökande, 246 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,2 | 45 | 19,58 | 46 | 191 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,18 | 7 | 20,13 | 6 | 46 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 27 | 1,20 | 27 | 41 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Japanska I: Grundläggande språkfärdighet
Vad krävdes för att komma in på Japanska I: Grundläggande språkfärdighet vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 1,05 och BII 19,06. VT 2026: BI 19,58, HP 1,20 och BII 20,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Japanska I: Grundläggande språkfärdighet vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 574 personer, varav 215 i första hand. 90 antogs, alltså 6,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 498 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Japanska I: Grundläggande språkfärdighet vid Högskolan Dalarna?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,7 HT 2026 mot 19,1 HT 2025. Sökande: 574 mot 545.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(297)
- Män48 %(277)
- 24 år eller yngre28 %162
- 25–34 år43 %245
- 35 år eller äldre29 %167
Anmälningskod HDA-H3R2T. Källa: UHR.