Konflikthantering i arbetslivet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-88134
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 732
- 128 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 797
- Sökande per plats
- 15,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,11 | 20,54 | −0,57 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,90 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 21,23 | 20,1 | −1,13 |
| Antagna totalt | 110 | 110 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 20,16 | 20,68 |
| HT 2025 | 20,23 | 20,83 |
| HT 2026 | 20,54 | 20,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,90 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 1 491 | 128 |
| HT 2025 | 1 549 | 132 |
| HT 2026 | 1 732 | 128 |
Om kursen
Kursen är utformad för alla som strävar efter att utveckla sina kunskaper och färdigheter i konflikthantering. Vare sig du är chef, medarbetare, student eller allmänt intresserad så erbjuder kursen värdefulla kunskaper och verktyg som kan tillämpas i både professionella och vardagliga sammanhang.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-88134
HV-88134 · nationell antagning
1 732 sökande, 128 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 23 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,11 | 36 | 20,54 | 36 | 648 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,23 | 7 | 20,1 | 7 | 242 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 44 | 0,90 | 44 | 104 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 22 | 165 | 22 | 700 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 19 |
Vanliga frågor om Konflikthantering i arbetslivet
Vad krävdes för att komma in på Konflikthantering i arbetslivet vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,54, HP 0,90 och BII 20,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Konflikthantering i arbetslivet vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 1 732 personer, varav 128 i första hand. 110 antogs, alltså 15,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Konflikthantering i arbetslivet vid Högskolan Väst?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,54 HT 2026 mot 20,23 HT 2025. Sökande: 1 732 mot 1 549.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor87 %(1 501)
- Män13 %(231)
- 24 år eller yngre13 %228
- 25–34 år29 %504
- 35 år eller äldre58 %1 000
Anmälningskod HV-88134. Källa: UHR.