Konst, arkitektur och visuell kultur i Sverige
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-14141
VT 2026urval 2 · SU-14033
Söktryck just nu, VT 2027: 219 sökande hittills (29 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 207
- 21 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 56
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 168
- 27 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 36
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,15 | 20,6 | −0,55 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 0,95 | −0,55 |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | 20,39 | – |
| Antagna totalt | 20 | 20 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 19,79 | 21,83 |
| VT 2020 | 21,15 | 19,66 |
| HT 2020 | 20,83 | 19,13 |
| VT 2021 | 21,60 | 18,96 |
| HT 2021 | 19,95 | 21,40 |
| VT 2022 | 19,98 | 20,62 |
| HT 2022 | 20,77 | Inget urval |
| VT 2023 | 19,60 | 20,95 |
| HT 2023 | 19,36 | 21,04 |
| VT 2024 | – | – |
| HT 2024 | 17,91 | 20,46 |
| VT 2025 | 19,00 | Inget urval |
| HT 2025 | 21,51 | 19,58 |
| VT 2026 | 18,60 | 17,23 |
| HT 2026 | 20,60 | 20,39 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,80 |
| VT 2020 | 0,95 |
| HT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 1,00 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,75 |
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | 1,05 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 221 | 24 |
| VT 2020 | 167 | 26 |
| HT 2020 | 307 | 24 |
| VT 2021 | 170 | 19 |
| HT 2021 | 249 | 30 |
| VT 2022 | 150 | 33 |
| HT 2022 | 208 | 32 |
| VT 2023 | 156 | 22 |
| HT 2023 | 209 | 35 |
| VT 2024 | 0 | 0 |
| HT 2024 | 202 | 28 |
| VT 2025 | 169 | 27 |
| HT 2025 | 223 | 29 |
| VT 2026 | 168 | 27 |
| HT 2026 | 207 | 21 |
Fler kurser i Konstvetenskap vid Stockholms universitet
- Konstvetenskap IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Introduktion till curatoriell praktikBI20,08HP0,55Sökande/plats3,5
- Konstvetenskap I: Visuella studierBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Introduktion till curatoriell teoriBI–HP–Sökande/plats1,6
- Konstvetenskap IIBI–HP–Sökande/plats3,6
- Vardagens estetikBI20,73HP0,85Sökande/plats8,4
- Renässansens konst och konstnärerBI20,24HPAlla antogsSökande/plats7,2
- Konstvetenskap - kandidatkursBI–HP–Sökande/plats3,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
SU-14141 · nationell antagning
207 sökande, 21 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 6 | 225 | 6 | 38 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,15 | 7 | 20,6 | 6 | 49 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | 20,39 | 1 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 7 | 0,95 | 7 | 13 |
SU-14005 · internationell antagning
133 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 15 | – | – | 0 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 13 | – | – | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
SU-14033 · nationell antagning
168 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 10 | 225 | 10 | 23 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,96 | 9 | 18,6 | 9 | 25 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,23 | 1 | 17,23 | 1 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 10 | 1,05 | 10 | 7 |
SU-14002 · internationell antagning
87 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | – | – | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 15 | – | – | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | – | – | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 11 | – | – | 0 |
Vanliga frågor om Konst, arkitektur och visuell kultur i Sverige
Vad krävdes för att komma in på Konst, arkitektur och visuell kultur i Sverige vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,6, HP 0,95 och BII 20,39. VT 2026: BI 18,6, HP 1,05 och BII 17,23. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Konst, arkitektur och visuell kultur i Sverige vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 207 personer, varav 21 i första hand. 20 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 219 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Konst, arkitektur och visuell kultur i Sverige vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,6 HT 2026 mot 21,51 HT 2025. Sökande: 207 mot 223.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(161)
- Män22 %(46)
- 24 år eller yngre61 %127
- 25–34 år23 %48
- 35 år eller äldre15 %32
Anmälningskod SU-14141. Källa: UHR.