Kriminalitet och unga
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HV-88145
Söktryck just nu, VT 2027: 1 927 sökande hittills (159 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 844
- 194 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 819
- Sökande per plats
- 13,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,68 | 19,8 | −0,88 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20,1 | 19,5 | −0,6 |
| Antagna totalt | 140 | 140 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | – | – |
| HT 2023 | – | – |
| VT 2024 | 20,28 | 19,63 |
| HT 2024 | 19,58 | 19,89 |
| VT 2025 | 19,72 | 19,48 |
| HT 2025 | 19,30 | 19,58 |
| VT 2026 | 19,80 | 19,50 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | 0,95 |
| HT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,90 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 0 | 0 |
| HT 2023 | 0 | 0 |
| VT 2024 | 1 691 | 198 |
| HT 2024 | 1 642 | 184 |
| VT 2025 | 1 698 | 180 |
| HT 2025 | 1 487 | 161 |
| VT 2026 | 1 844 | 194 |
Om kursen
*De senaste åren har det förts intensiva debatter om ungdomsbrottslighet, gängkriminalitet och hedersrelaterat våld och förtryck.* *Lärare, kuratorer, socialarbetare, fritidspedagoger och flera andra yrkeskategorier möter ständigt ungdomar som har utsatts för, eller riskerar att utsättas för, brott eller som själva löper risk att dras in i brottslig verksamhet och en kriminell livsstil.* *På kursen ”Kriminalitet och ungdom” får du stifta bekantskap med kriminologins mest centrala begrepp och…
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HV-88145
HV-88145 · nationell antagning
1 844 sökande, 194 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 38 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,68 | 45 | 19,8 | 45 | 648 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,1 | 9 | 19,5 | 9 | 261 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 56 | 0,95 | 56 | 220 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 28 | 165 | 28 | 594 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Kriminalitet och unga
Vad krävdes för att komma in på Kriminalitet och unga vid Högskolan Väst VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,8, HP 0,95 och BII 19,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminalitet och unga vid Högskolan Väst?
VT 2026 sökte 1 844 personer, varav 194 i första hand. 140 antogs, alltså 13,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 927 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kriminalitet och unga vid Högskolan Väst?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,8 VT 2026 mot 19,72 VT 2025. Sökande: 1 844 mot 1 698.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor90 %(1 658)
- Män10 %(186)
- 24 år eller yngre26 %478
- 25–34 år33 %615
- 35 år eller äldre41 %751
Anmälningskod HV-88145. Källa: UHR.