Kriminologi: Grundkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-65080
VT 2026urval 2 · MAU-65067
Söktryck just nu, VT 2027: 652 sökande hittills (153 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 606
- 89 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 164
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 624
- 148 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 202
- Sökande per plats
- 9,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,28 | 18,28 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,21 | 17,11 | −0,1 |
| Antagna totalt | 100 | 65 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 15,53 | 14,71 |
| VT 2019 | 17,26 | 17,55 |
| HT 2019 | 16,18 | 16,24 |
| VT 2020 | 17,13 | 18,38 |
| HT 2020 | 19,00 | 19,20 |
| VT 2021 | 19,40 | 19,26 |
| HT 2021 | 18,91 | 18,23 |
| VT 2022 | 18,18 | 17,24 |
| HT 2022 | 17,75 | 16,71 |
| VT 2023 | 16,63 | 17,10 |
| HT 2023 | 17,07 | 15,73 |
| VT 2024 | 18,28 | 17,25 |
| HT 2024 | 17,80 | 16,53 |
| VT 2025 | 17,34 | 17,00 |
| HT 2025 | 17,93 | 15,72 |
| VT 2026 | 17,86 | 17,30 |
| HT 2026 | 18,28 | 17,11 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,50 |
| VT 2019 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,40 |
| VT 2020 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,55 |
| VT 2023 | 0,50 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,45 |
| VT 2025 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 612 | 68 |
| VT 2019 | 595 | 151 |
| HT 2019 | 597 | 75 |
| VT 2020 | 643 | 195 |
| HT 2020 | 850 | 112 |
| VT 2021 | 879 | 231 |
| HT 2021 | 799 | 95 |
| VT 2022 | 665 | 151 |
| HT 2022 | 552 | 66 |
| VT 2023 | 497 | 115 |
| HT 2023 | 457 | 55 |
| VT 2024 | 528 | 120 |
| HT 2024 | 506 | 70 |
| VT 2025 | 524 | 112 |
| HT 2025 | 548 | 72 |
| VT 2026 | 624 | 148 |
| HT 2026 | 606 | 89 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,83 | 1,25 | 55,2 | 1 379 |
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 18,28 | 0,80 | 9,3 | 606 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Kriminologi vid Malmö universitet
- Kriminologi: KandidatkursBI18,90HP1,10Sökande/plats4,9
- Kriminologi: fortsättningskursBI18,91HP0,85Sökande/plats3,6
- Criminology: Contemporary CriminologyBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Violence Risk AssessmentBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Crime Prevention and Evaluation MethodologyBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Criminological TheoryBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Individual characteristics, environment, and crimeBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: VictimologyBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-65080
MAU-65080 · nationell antagning
606 sökande, 89 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,28 | 35 | 18,28 | 21 | 139 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,21 | 4 | 17,11 | 3 | 30 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 40 | 0,80 | 27 | 82 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 116,5 | 20 | 105 | 13 | 46 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
VT 2026: anmälningskod MAU-65067
MAU-65067 · nationell antagning
624 sökande, 148 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,75 | 35 | 17,86 | 20 | 127 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,3 | 4 | 17,3 | 3 | 41 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 40 | 0,80 | 29 | 72 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 20 | 165 | 12 | 49 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 42 |
Vanliga frågor om Kriminologi: Grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Kriminologi: Grundkurs vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,28, HP 0,80 och BII 17,11. VT 2026: BI 17,86, HP 0,80 och BII 17,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologi: Grundkurs vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 606 personer, varav 89 i första hand. 65 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 652 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kriminologi: Grundkurs vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,28 HT 2026 mot 17,93 HT 2025. Sökande: 606 mot 548.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kriminologi: Grundkurs mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(503)
- Män17 %(103)
- 24 år eller yngre76 %461
- 25–34 år16 %97
- 35 år eller äldre8 %48
Anmälningskod MAU-65080. Källa: UHR.