Kriminologi: Kandidatkurs
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MAU-65060
Söktryck just nu, VT 2027: 116 sökande hittills (33 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 123
- 42 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,9 | 18,9 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,7 | 19,7 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | – | – |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2020 | 17,86 | 16,60 |
| VT 2021 | 18,90 | 18,98 |
| VT 2022 | 20,36 | Inget urval |
| VT 2023 | 19,76 | 18,29 |
| VT 2024 | 19,74 | 19,43 |
| VT 2025 | 19,60 | 18,90 |
| VT 2026 | 18,90 | 19,70 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | 0,80 |
| VT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 1,05 |
| VT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 106 | 51 |
| HT 2019 | 78 | 18 |
| VT 2020 | 91 | 40 |
| VT 2021 | 139 | 40 |
| VT 2022 | 142 | 49 |
| VT 2023 | 114 | 41 |
| VT 2024 | 122 | 48 |
| VT 2025 | 118 | 48 |
| VT 2026 | 123 | 42 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 18,90 | 1,10 | 4,9 | 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | – | – | 6,2 | 256 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- För tillträde till kursen krävs godkänd kurs HS112C, HS131C eller motsvarande, samt ytterligare avslutade kurser omfattande minst 60 hp.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Kriminologi vid Malmö universitet
- Kriminologi: GrundkursBI18,28HP0,80Sökande/plats9,3
- Kriminologi: fortsättningskursBI18,91HP0,85Sökande/plats3,6
- Criminology: Contemporary CriminologyBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Violence Risk AssessmentBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Crime Prevention and Evaluation MethodologyBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Criminological TheoryBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: Individual characteristics, environment, and crimeBI–HP–Sökande/plats–
- Criminology: VictimologyBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MAU-65060
MAU-65060 · nationell antagning
123 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,9 | 4 | 18,9 | 4 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,7 | 1 | 19,7 | 1 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 5 | 1,10 | 5 | 19 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 15 | 165 | 15 | 24 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Kriminologi: Kandidatkurs
Vad krävdes för att komma in på Kriminologi: Kandidatkurs vid Malmö universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,9, HP 1,10 och BII 19,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologi: Kandidatkurs vid Malmö universitet?
VT 2026 sökte 123 personer, varav 42 i första hand. 25 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 116 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Kriminologi: Kandidatkurs vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,9 VT 2026 mot 19,6 VT 2025. Sökande: 123 mot 118.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kriminologi: Kandidatkurs mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor78 %(96)
- Män22 %(27)
- 24 år eller yngre39 %48
- 25–34 år43 %53
- 35 år eller äldre18 %22
Anmälningskod MAU-65060. Källa: UHR.