Kriminologi, kandidatkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-40011
VT 2026urval 2 · SU-40006
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper INT (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval), PGL (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 292 sökande hittills (152 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 330
- 163 i första hand
- Antagna
- 49
- urval 2
- Reserver
- 130
- Sökande per plats
- 6,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 256
- 131 i första hand
- Antagna
- 41
- urval 2
- Reserver
- 83
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| INT | 169 | 169 | Oförändrad |
| DA | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| PGL | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 51 | 49 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
INT: lärosätets eget urval
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | INT |
|---|---|
| HT 2012 | – |
| VT 2013 | – |
| HT 2013 | – |
| VT 2014 | – |
| HT 2014 | – |
| VT 2015 | – |
| HT 2015 | 160 |
| VT 2016 | 140 |
| HT 2016 | 145 |
| VT 2017 | 135 |
| HT 2017 | 135 |
| VT 2018 | 125 |
| HT 2018 | 135 |
| VT 2019 | 130 |
| HT 2019 | 135 |
| VT 2020 | 145 |
| HT 2020 | 152 |
| VT 2021 | 149 |
| HT 2021 | 152 |
| VT 2022 | 152 |
| HT 2022 | 162 |
| VT 2023 | 152 |
| HT 2023 | 164 |
| VT 2024 | 152 |
| HT 2024 | 162 |
| VT 2025 | 151 |
| HT 2025 | 169 |
| VT 2026 | 154 |
| HT 2026 | 169 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 136 | 26 |
| VT 2013 | 105 | 41 |
| HT 2013 | 173 | 36 |
| VT 2014 | 180 | 57 |
| HT 2014 | 285 | 70 |
| VT 2015 | 230 | 77 |
| HT 2015 | 311 | 90 |
| VT 2016 | 235 | 88 |
| HT 2016 | 242 | 98 |
| VT 2017 | 196 | 88 |
| HT 2017 | 203 | 81 |
| VT 2018 | 155 | 67 |
| HT 2018 | 228 | 89 |
| VT 2019 | 195 | 99 |
| HT 2019 | 251 | 127 |
| VT 2020 | 247 | 150 |
| HT 2020 | 350 | 158 |
| VT 2021 | 330 | 185 |
| HT 2021 | 335 | 175 |
| VT 2022 | 308 | 183 |
| HT 2022 | 324 | 156 |
| VT 2023 | 252 | 137 |
| HT 2023 | 309 | 179 |
| VT 2024 | 267 | 155 |
| HT 2024 | 301 | 156 |
| VT 2025 | 233 | 136 |
| HT 2025 | 307 | 182 |
| VT 2026 | 256 | 131 |
| HT 2026 | 330 | 163 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Kriminologi: Kandidatkurs · Malmö · VT 2026 | 18,90 | 1,10 | 4,9 | 123 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | – | – | 6,7 | 330 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Kriminologi I och Kriminologi II eller Grundkurs i allmän kriminologi, 20 poäng och Fortsättningskurs i allmän kriminologi, 20 poäng, eller motsvarande. Utöver detta, minst 60 hp på grundnivå.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Kriminologi vid Stockholms universitet
- Kriminologi (Distans) IBI17,90HP0,75Sökande/plats6,9
- Kriminologi IBI17,92HP0,80Sökande/plats8,5
- Kriminologi IIBI–HP–Sökande/plats3,6
- Kriminologisk analys, utvärdering och preventionBI–HP–Sökande/plats2,4
- Medier och brottBI–HP–Sökande/plats2,3
- Brottslighet över livsförloppet: begrepp, data och analysmetoderBI–HP–Sökande/plats2,0
- FängelsetBI–HP–Sökande/plats1,8
- Historisk kriminologiBI–HP–Sökande/plats1,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-40011
SU-40011 · nationell antagning
330 sökande, 163 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| INT Lärosätets eget urval | 169 | 20 | 169 | 18 | 130 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 30 | Alla antogs | 30 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-40006
SU-40006 · nationell antagning
256 sökande, 131 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| INT Lärosätets eget urval | 156 | 42 | 154 | 41 | 83 |
Vanliga frågor om Kriminologi, kandidatkurs
Vad krävdes för att komma in på Kriminologi, kandidatkurs vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen INT 169, alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA och alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGL. VT 2026: INT 154. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologi, kandidatkurs vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 330 personer, varav 163 i första hand. 49 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 292 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kriminologi, kandidatkurs vid Stockholms universitet?
Nej, den var oförändrad: i INT krävdes 169 HT 2026 mot 169 HT 2025. Sökande: 330 mot 307.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kriminologi, kandidatkurs mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(290)
- Män12 %(40)
- 24 år eller yngre52 %172
- 25–34 år35 %114
- 35 år eller äldre13 %44
Anmälningskod SU-40011. Källa: UHR.