Kriminologi I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-40009
VT 2026urval 2 · SU-40000
Söktryck just nu, VT 2027: 1 572 sökande hittills (326 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 574
- 175 i första hand
- Antagna
- 185
- urval 2
- Reserver
- 298
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 479
- 380 i första hand
- Antagna
- 260
- urval 2
- Reserver
- 185
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,91 | 17,92 | −0,99 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,55 | 17,15 | −0,4 |
| Antagna totalt | 200 | 185 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 18,00 | 17,40 |
| VT 2011 | 16,99 | 15,85 |
| HT 2011 | 17,30 | 16,55 |
| VT 2012 | 15,90 | 17,00 |
| HT 2012 | 17,00 | 15,90 |
| VT 2013 | 15,60 | 14,95 |
| HT 2013 | 17,50 | 15,80 |
| VT 2014 | 17,00 | 15,94 |
| HT 2014 | 17,81 | 14,98 |
| VT 2015 | 16,90 | 16,48 |
| HT 2015 | 17,00 | 15,79 |
| VT 2016 | 15,50 | 15,53 |
| HT 2016 | 15,69 | 16,20 |
| VT 2017 | 15,09 | 15,71 |
| HT 2017 | 15,94 | 16,42 |
| VT 2018 | 15,18 | 15,56 |
| HT 2018 | 16,76 | 16,61 |
| VT 2019 | 16,08 | 16,42 |
| HT 2019 | 17,65 | 16,20 |
| VT 2020 | 17,44 | 16,25 |
| HT 2020 | 19,29 | 17,80 |
| VT 2021 | 17,97 | 17,40 |
| HT 2021 | 18,65 | 17,59 |
| VT 2022 | 16,75 | 16,65 |
| HT 2022 | 17,96 | 16,65 |
| VT 2023 | 15,15 | 15,29 |
| HT 2023 | 17,67 | 17,27 |
| VT 2024 | 16,55 | 16,41 |
| HT 2024 | 17,60 | 16,49 |
| VT 2025 | 16,35 | 16,35 |
| HT 2025 | 17,38 | 17,08 |
| VT 2026 | 16,51 | 16,15 |
| HT 2026 | 17,92 | 17,15 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,40 |
| HT 2008 | 0,60 |
| VT 2009 | 0,10 |
| HT 2009 | 0,60 |
| VT 2010 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,60 |
| VT 2011 | 0,30 |
| HT 2011 | 0,60 |
| VT 2012 | 0,40 |
| HT 2012 | 0,50 |
| VT 2013 | 0,35 |
| HT 2013 | 0,65 |
| VT 2014 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,75 |
| VT 2015 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,50 |
| HT 2016 | 0,55 |
| VT 2017 | 0,55 |
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 0,50 |
| HT 2018 | 0,70 |
| VT 2019 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,70 |
| VT 2020 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,90 |
| VT 2021 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2022 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,65 |
| VT 2024 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 340 | 316 |
| VT 2009 | 1 026 | 289 |
| HT 2009 | 1 609 | 333 |
| VT 2010 | 1 450 | 378 |
| HT 2010 | 1 555 | 327 |
| VT 2011 | 1 123 | 285 |
| HT 2011 | 1 373 | 280 |
| VT 2012 | 884 | 243 |
| HT 2012 | 1 237 | 249 |
| VT 2013 | 999 | 247 |
| HT 2013 | 1 485 | 252 |
| VT 2014 | 1 251 | 252 |
| HT 2014 | 1 549 | 248 |
| VT 2015 | 1 251 | 243 |
| HT 2015 | 1 741 | 309 |
| VT 2016 | 1 312 | 250 |
| HT 2016 | 1 640 | 263 |
| VT 2017 | 1 271 | 253 |
| HT 2017 | 1 765 | 302 |
| VT 2018 | 1 345 | 299 |
| HT 2018 | 1 787 | 347 |
| VT 2019 | 1 396 | 364 |
| HT 2019 | 1 707 | 382 |
| VT 2020 | 1 497 | 433 |
| HT 2020 | 2 664 | 395 |
| VT 2021 | 2 194 | 608 |
| HT 2021 | 1 968 | 258 |
| VT 2022 | 1 503 | 371 |
| HT 2022 | 1 336 | 184 |
| VT 2023 | 1 225 | 287 |
| HT 2023 | 1 306 | 192 |
| VT 2024 | 1 342 | 339 |
| HT 2024 | 1 416 | 207 |
| VT 2025 | 1 462 | 357 |
| HT 2025 | 1 332 | 180 |
| VT 2026 | 1 479 | 380 |
| HT 2026 | 1 574 | 175 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 18,58 | 0,80 | 10,5 | 513 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 17,92 | 0,80 | 8,5 | 1 574 |
| Stockholms universitet Kriminologi (Distans) I · Stockholm · Distans · 50 % | 17,90 | 0,75 | 6,9 | 2 007 |
| Högskolan Kristianstad Flexibel · Distans · 50 % | 16,98 | 0,65 | 6,4 | 1 538 |
Fler kurser i Kriminologi vid Stockholms universitet
- Kriminologi (Distans) IBI17,90HP0,75Sökande/plats6,9
- Kriminologi, kandidatkursBI–HP–Sökande/plats6,7
- Kriminologi IIBI–HP–Sökande/plats3,6
- Kriminologisk analys, utvärdering och preventionBI–HP–Sökande/plats2,4
- Medier och brottBI–HP–Sökande/plats2,3
- Brottslighet över livsförloppet: begrepp, data och analysmetoderBI–HP–Sökande/plats2,0
- FängelsetBI–HP–Sökande/plats1,8
- Historisk kriminologiBI–HP–Sökande/plats1,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-40009
SU-40009 · nationell antagning
1 574 sökande, 175 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 165 | 40 | 110 | 37 | 100 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,91 | 84 | 17,92 | 78 | 265 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,55 | 8 | 17,15 | 8 | 46 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 66 | 0,80 | 61 | 172 |
VT 2026: anmälningskod SU-40000
SU-40000 · nationell antagning
1 479 sökande, 380 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 158 | 62 | 94 | 52 | 64 |
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,97 | 124 | 16,51 | 104 | 131 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,05 | 19 | 16,15 | 16 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 102 | 0,65 | 86 | 91 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kriminologi I
Vad krävdes för att komma in på Kriminologi I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,92, HP 0,80 och BII 17,15. VT 2026: BI 16,51, HP 0,65 och BII 16,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologi I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 574 personer, varav 175 i första hand. 185 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 572 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kriminologi I vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,92 HT 2026 mot 17,38 HT 2025. Sökande: 1 574 mot 1 332.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kriminologi I mer?
Samma kurs finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(1 245)
- Män21 %(329)
- 24 år eller yngre79 %1 237
- 25–34 år16 %249
- 35 år eller äldre6 %88
Anmälningskod SU-40009. Källa: UHR.