Ledarskap för verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-1Z500
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 556
- 506 i första hand
- Antagna
- 250
- urval 2
- Reserver
- 1 245
- Sökande per plats
- 10,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,5 | 20,1 | −0,4 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,7 | 20,48 | −0,22 |
| Antagna totalt | 350 | 250 | −100 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 19,76 | 20,11 |
| HT 2025 | 19,99 | 20,02 |
| HT 2026 | 20,10 | 20,48 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 1 986 | 406 |
| HT 2025 | 2 104 | 393 |
| HT 2026 | 2 556 | 506 |
Om kursen
Vill du ta ditt ledarskap till nästa nivå och vara den som driver framgångsrika förändring inom din organisation? Då är kursen "Ledarskap för verksamhetsutveckling" det perfekta steget för dig. Vi vet att det krävs mer än bara traditionella ledarskapsmetoder för att åstadkomma förbättringar i organisationer som blir hållbara. Det handlar om att kombinera moderna teorier med praktiska verktyg för att skapa verklig framgång.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Fler kurser i Ledarskap, organisation och styrning vid Linköpings universitet
- Introduktion till hållbara affärsmodellerBI13,51HPAlla antogsSökande/plats2,0
- Miljö och innovation - från idé till marknadBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla kurser i Ledarskap, organisation och styrning vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-1Z500
LIU-1Z500 · nationell antagning
2 556 sökande, 506 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-1 Lärosätets eget urval | 180 | 52 | 180 | 38 | 1 105 |
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 3 | 39 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,5 | 144 | 20,1 | 103 | 1 024 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,7 | 27 | 20,48 | 19 | 338 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 123 | 0,90 | 87 | 127 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Ledarskap för verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Ledarskap för verksamhetsutveckling vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,1, HP 0,90 och BII 20,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ledarskap för verksamhetsutveckling vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 2 556 personer, varav 506 i första hand. 250 antogs, alltså 10,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ledarskap för verksamhetsutveckling vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,1 HT 2026 mot 19,99 HT 2025. Sökande: 2 556 mot 2 104.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(2 002)
- Män22 %(554)
- 24 år eller yngre11 %272
- 25–34 år24 %603
- 35 år eller äldre66 %1 681
Anmälningskod LIU-1Z500. Källa: UHR.