Ledarskap och coachning
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-64689
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 806
- 264 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 827
- Sökande per plats
- 9,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,52 | 19,85 | −0,67 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20,71 | 19,52 | −1,19 |
| Antagna totalt | 230 | 190 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 21,80 | 22,20 |
| HT 2018 | 20,30 | 20,83 |
| HT 2019 | 20,10 | 20,46 |
| HT 2020 | 19,90 | 20,24 |
| VT 2021 | 20,89 | 20,97 |
| HT 2021 | 20,55 | 20,55 |
| VT 2022 | 19,60 | 20,15 |
| HT 2022 | – | – |
| VT 2023 | 20,20 | 20,22 |
| HT 2023 | – | – |
| VT 2024 | 19,80 | 20,40 |
| HT 2024 | – | – |
| VT 2025 | 19,54 | 20,40 |
| HT 2025 | – | – |
| VT 2026 | 19,85 | 19,52 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,60 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | 1,35 |
| HT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 1,05 |
| HT 2022 | – |
| VT 2023 | 1,10 |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | 1,10 |
| HT 2024 | – |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | – |
| VT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 2 173 | 281 |
| HT 2018 | 2 372 | 308 |
| HT 2019 | 2 062 | 268 |
| HT 2020 | 2 171 | 254 |
| VT 2021 | 1 879 | 236 |
| HT 2021 | 1 919 | 244 |
| VT 2022 | 1 663 | 235 |
| HT 2022 | 24 | 0 |
| VT 2023 | 1 761 | 297 |
| HT 2023 | 34 | 1 |
| VT 2024 | 1 765 | 293 |
| HT 2024 | 34 | 2 |
| VT 2025 | 1 672 | 301 |
| HT 2025 | 42 | 0 |
| VT 2026 | 1 806 | 264 |
Om kursen
Kursen omfattar olika begrepp såsom coachning, mentorskap och handledning där vi studerar skillnaderna mellan dessa. Koppling till ledarskapet och chefens roll till de olika begreppen kommer att studeras. Även inlärningsstilar kommer att kartläggas och analyseras. Kursen belyser också ansvar och roller kring handledning och coachning där både ett arbetsgivaransvar och individansvar studeras. Distanskursens upplägg: Kursen är helt webbaserad och undervisningen sker via en lärplattform.
- Omfattning
- 5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Övriga tekniska ämnen vid Uppsala universitet
- Introduktion till generativ AI och dess tillämpningarBI20,00HP1,00Sökande/plats4,5
- Hållbar utveckling och CSRBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,5
- Reglerteknik I (period 1)BI–HP–Sökande/plats1,1
- Avancerad probabilistisk maskininlärningBI–HP–Sökande/plats1,3
- FörstärkningsinlärningBI–HP–Sökande/plats1,3
- DjupinlärningBI–HP–Sökande/plats1,3
- Elektromagnetism IIBI–HP–Sökande/plats1,1
- Six sigmaBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-64689
UU-64689 · nationell antagning
1 806 sökande, 264 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,52 | 110 | 19,85 | 90 | 700 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,71 | 20 | 19,52 | 17 | 238 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 68 | 0,95 | 56 | 124 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 29 | Alla antogs | 24 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 64 |
Vanliga frågor om Ledarskap och coachning
Vad krävdes för att komma in på Ledarskap och coachning vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,85, HP 0,95 och BII 19,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ledarskap och coachning vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 1 806 personer, varav 264 i första hand. 190 antogs, alltså 9,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ledarskap och coachning vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,85 VT 2026 mot 19,54 VT 2025. Sökande: 1 806 mot 1 672.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor75 %(1 348)
- Män25 %(458)
- 24 år eller yngre16 %296
- 25–34 år22 %405
- 35 år eller äldre61 %1 105
Anmälningskod UU-64689. Källa: UHR.