Ledarskap och organisation: Grundkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-64037
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 561
- 559 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 1 118
- Sökande per plats
- 13,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,3 | 19,81 | −0,49 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,80 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,71 | 19,35 | −0,36 |
| Antagna totalt | 250 | 190 | −60 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 17,81 | 18,34 |
| HT 2026 | 19,81 | 19,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 1 701 | 425 |
| HT 2026 | 2 561 | 559 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Övrigt inom beteendevetenskap vid Malmö universitet
- Ledarskap och organisation: GrundkursBI17,86HP0,60Sökande/plats6,6
- Projektledning IBI17,24HP0,70Sökande/plats5,6
- Ledarskap och organisation: KandidatkursBI16,22HP0,30Sökande/plats3,2
- Ledarskap och organisation: FortsättningskursBI17,47HP0,60Sökande/plats2,3
- Projekt- och processledning i hållbar stadsutvecklingBI–HP–Sökande/plats2,9
Alla kurser i Övrigt inom beteendevetenskap vid Malmö universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-64037
MAU-64037 · nationell antagning
2 561 sökande, 559 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 32 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,3 | 81 | 19,81 | 62 | 914 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,71 | 16 | 19,35 | 12 | 340 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 100 | 0,80 | 76 | 197 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 50 | 165 | 38 | 828 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Ledarskap och organisation: Grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Ledarskap och organisation: Grundkurs vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,81, HP 0,80 och BII 19,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ledarskap och organisation: Grundkurs vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 2 561 personer, varav 559 i första hand. 190 antogs, alltså 13,5 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(1 961)
- Män23 %(600)
- 24 år eller yngre20 %514
- 25–34 år32 %820
- 35 år eller äldre48 %1 227
Anmälningskod MAU-64037. Källa: UHR.