Marknadsföring i sociala medier: innehållsproduktion
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HB-32461
Söktryck just nu, VT 2027: 1 095 sökande hittills (253 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 314
- 293 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 883
- Sökande per plats
- 17,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,09 | 20,8 | −0,29 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,00 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 21,5 | 20,96 | −0,54 |
| Antagna totalt | 90 | 75 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 20,60 | 21,40 |
| VT 2024 | 20,70 | 20,44 |
| VT 2025 | 21,10 | 21,08 |
| VT 2026 | 20,80 | 20,96 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 998 | 229 |
| VT 2024 | 1 154 | 296 |
| VT 2025 | 1 178 | 282 |
| VT 2026 | 1 314 | 293 |
Om kursen
I kursen får du lära dig att praktiskt skapa olika typer av innehåll för sociala medier, som t.ex. bild, illustration, text och animation. Du lär dig grunderna i grafisk formgivning, layout, bildbehandling, typografi, animation, m.m, och att anpassa medietyp för olika sociala mediekanaler och syften. Kursen innehåller också undervisning om strategier och teorier för innehållsproduktion för sociala medier. Du jobbar i programvaror som t.ex. InDesign, Illustrator, Photoshop och After Effects.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Fler kurser i Biblioteks- och informationsvetenskap vid Högskolan i Borås
- Skolbibliotekets funktion och uppdragBI–HP–Sökande/plats4,6
- Litteraturförmedling på skolbibliotek, distansBI–HP–Sökande/plats4,3
- Medie- och informationskunnighet i undervisningBI–HP–Sökande/plats3,6
- Det mångspråkiga biblioteketBI16,09HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Om undran inför folkbiblioteket: demokrati, bildning, toleransBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
Alla kurser i Biblioteks- och informationsvetenskap vid Högskolan i Borås
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HB-32461
HB-32461 · nationell antagning
1 314 sökande, 293 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ALE Lärosätets eget urval | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 11 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 13 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,09 | 32 | 20,8 | 27 | 542 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,5 | 4 | 20,96 | 4 | 129 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 37 | 1,00 | 32 | 152 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 285 |
Vanliga frågor om Marknadsföring i sociala medier: innehållsproduktion
Vad krävdes för att komma in på Marknadsföring i sociala medier: innehållsproduktion vid Högskolan i Borås VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,8, HP 1,00 och BII 20,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Marknadsföring i sociala medier: innehållsproduktion vid Högskolan i Borås?
VT 2026 sökte 1 314 personer, varav 293 i första hand. 75 antogs, alltså 17,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 095 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Marknadsföring i sociala medier: innehållsproduktion vid Högskolan i Borås?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,8 VT 2026 mot 21,1 VT 2025. Sökande: 1 314 mot 1 178.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor88 %(1 157)
- Män12 %(157)
- 24 år eller yngre30 %394
- 25–34 år43 %564
- 35 år eller äldre27 %356
Anmälningskod HB-32461. Källa: UHR.