Medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LIU-1Z034
Söktryck just nu, VT 2027: 275 sökande hittills (29 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 246
- 48 i första hand
- Antagna
- 72
- urval 2
- Reserver
- 77
- Sökande per plats
- 3,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,74 | 18,38 | −1,36 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,7 | 18,4 | −1,3 |
| Antagna totalt | 72 | 72 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 16,70 | 17,65 |
| HT 2020 | 19,90 | 18,38 |
| HT 2021 | 18,20 | 18,43 |
| VT 2023 | 18,10 | 17,45 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 17,66 | 17,92 |
| VT 2026 | 18,38 | 18,40 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 162 | 40 |
| HT 2020 | 242 | 45 |
| HT 2021 | 180 | 29 |
| VT 2023 | 178 | 30 |
| VT 2024 | 148 | 25 |
| VT 2025 | 232 | 41 |
| VT 2026 | 246 | 48 |
Om kursen
Kursen riktar sig till personer inom hälso- och sjukvården och andra som är intresserade av det medicin-tekniska fältet. Kursens mål att är ge en övergripande orientering inom det tvärvetenskapliga fält som medicinsk teknik utgör. I kursen ingår medicinsk terminologi, medicinteknisk säkerhet, medicinsk mätteknik, medicinska bilder och medicinsk informatik. Kursen är en distanskurs som hanteras i sin helhet i en webbaserad kursmiljö.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Fler kurser i Övriga tekniska ämnen vid Linköpings universitet
- Trafikinfrastruktur, säkerhet och planeringBI19,04HP1,05Sökande/plats3,2
- Medicinteknisk säkerhetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
- E-hälsa: visioner och verktygBI–HP–Sökande/plats–
- Att undervisa AI på gymnasiet tekniskt perspektivBI–HP–Sökande/plats1,6
Alla kurser i Övriga tekniska ämnen vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LIU-1Z034
LIU-1Z034 · nationell antagning
246 sökande, 48 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-1 Lärosätets eget urval | 180 | 11 | 180 | 11 | 66 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,74 | 30 | 18,38 | 29 | 58 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,7 | 5 | 18,4 | 6 | 26 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 25 | 1,15 | 25 | 24 |
Vanliga frågor om Medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in på Medicinsk teknik vid Linköpings universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,38, HP 1,15 och BII 18,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medicinsk teknik vid Linköpings universitet?
VT 2026 sökte 246 personer, varav 48 i första hand. 72 antogs, alltså 3,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 275 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Medicinsk teknik vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,38 VT 2026 mot 17,66 VT 2025. Sökande: 246 mot 232.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor65 %(161)
- Män35 %(85)
- 24 år eller yngre29 %71
- 25–34 år39 %97
- 35 år eller äldre32 %78
Anmälningskod LIU-1Z034. Källa: UHR.