Medicinsk vetenskap GR (A), Basal anatomi och fysiologi
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MIU-O7500
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 317
- 63 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 258
- Sökande per plats
- 3,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,46 | 19,27 | −0,19 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,55 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 19,44 | 18,45 | −0,99 |
| Antagna totalt | 120 | 90 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | 19,71 | 19,22 |
| HT 2022 | 15,85 | 17,46 |
| VT 2023 | 17,40 | 17,86 |
| VT 2024 | 17,61 | 17,91 |
| VT 2025 | 18,82 | 18,82 |
| VT 2026 | 19,27 | 18,45 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,25 |
| VT 2024 | 0,20 |
| VT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 401 | 72 |
| HT 2022 | 261 | 47 |
| VT 2023 | 301 | 78 |
| VT 2024 | 379 | 105 |
| VT 2025 | 312 | 71 |
| VT 2026 | 317 | 63 |
Om kursen
Kursen ger dig grundläggande kunskaper i anatomi och fysiologi med relevans för vårdområdet. Kursen syftar till att ge kunskap om celler och vävnader, nervsystemet och sinnena, hormonsystemet, hjärta och cirkulation, blodet och temperaturreglering, immunförsvaret, andning, njurar, magtarm, rörelseapparaten samt hur den friska kroppen med dess olika system fungerar som en helhet.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Medicin vid Mittuniversitetet
- Medicinsk vetenskap GR (A), Smitta och smittspridningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Medicinsk vetenskap GR (A), Anatomi och fysiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,3
- Medicinsk vetenskap AV, Akut omhändertagandeBI–HP–Sökande/plats1,5
- Medicinsk vetenskap AV, Farmakologi med sjukdomslära för förskrivningsrättBI–HP–Sökande/plats1,5
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MIU-O7500
MIU-O7500 · nationell antagning
317 sökande, 63 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,46 | 33 | 19,27 | 24 | 81 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,44 | 7 | 18,45 | 5 | 38 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 40 | 0,55 | 30 | 11 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 39 | 165 | 30 | 74 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 158 |
Vanliga frågor om Medicinsk vetenskap GR (A), Basal anatomi och fysiologi
Vad krävdes för att komma in på Medicinsk vetenskap GR (A), Basal anatomi och fysiologi vid Mittuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,27, HP 0,55 och BII 18,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medicinsk vetenskap GR (A), Basal anatomi och fysiologi vid Mittuniversitetet?
VT 2026 sökte 317 personer, varav 63 i första hand. 90 antogs, alltså 3,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Medicinsk vetenskap GR (A), Basal anatomi och fysiologi vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,27 VT 2026 mot 18,82 VT 2025. Sökande: 317 mot 312.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor81 %(257)
- Män19 %(60)
- 24 år eller yngre20 %63
- 25–34 år33 %105
- 35 år eller äldre47 %149
Anmälningskod MIU-O7500. Källa: UHR.