Medie- och kommunikationsvetenskap A
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-26360
VT 2026urval 2 · UU-76360
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 510
- 60 i första hand
- Antagna
- 71
- urval 2
- Reserver
- 73
- Sökande per plats
- 7,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 528
- 107 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 81
- Sökande per plats
- 8,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,01 | 18,58 | −0,43 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,33 | 17,95 | −0,38 |
| Antagna totalt | 77 | 71 | −6 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 15,80 | 17,11 |
| VT 2011 | 12,89 | 13,70 |
| HT 2011 | 16,31 | 17,60 |
| VT 2012 | 16,70 | 17,85 |
| HT 2012 | 16,70 | 14,70 |
| VT 2013 | 16,74 | 19,20 |
| HT 2013 | 16,60 | 16,70 |
| VT 2014 | 15,80 | 15,95 |
| HT 2014 | 17,30 | 16,90 |
| VT 2015 | 15,10 | 15,10 |
| HT 2015 | 17,90 | 18,19 |
| VT 2016 | 14,80 | 14,42 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 17,00 | 17,34 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 17,19 | 17,20 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,75 | 16,78 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,20 | 14,95 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 18,30 | 18,05 |
| VT 2022 | 13,72 | 15,41 |
| HT 2022 | 18,28 | 18,20 |
| VT 2023 | 16,30 | 16,32 |
| HT 2023 | 19,60 | 18,18 |
| VT 2024 | 17,76 | 16,80 |
| HT 2024 | 18,75 | 18,49 |
| VT 2025 | 18,59 | 19,88 |
| HT 2025 | 19,64 | 19,87 |
| VT 2026 | 17,99 | 18,96 |
| HT 2026 | 18,58 | 17,95 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,60 |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,60 |
| VT 2013 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,80 |
| VT 2014 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,80 |
| VT 2015 | 0,45 |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | 0,40 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,75 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,55 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,60 |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,95 |
| VT 2024 | 0,80 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,05 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 356 | 82 |
| VT 2009 | 284 | 73 |
| HT 2009 | 525 | 106 |
| VT 2010 | 445 | 101 |
| HT 2010 | 616 | 114 |
| VT 2011 | 468 | 99 |
| HT 2011 | 597 | 101 |
| VT 2012 | 428 | 99 |
| HT 2012 | 618 | 120 |
| VT 2013 | 546 | 101 |
| HT 2013 | 714 | 114 |
| VT 2014 | 570 | 92 |
| HT 2014 | 756 | 138 |
| VT 2015 | 535 | 95 |
| HT 2015 | 669 | 89 |
| VT 2016 | 551 | 88 |
| HT 2016 | 658 | 100 |
| VT 2017 | 491 | 82 |
| HT 2017 | 661 | 71 |
| VT 2018 | 496 | 93 |
| HT 2018 | 569 | 61 |
| VT 2019 | 415 | 75 |
| HT 2019 | 470 | 63 |
| VT 2020 | 387 | 77 |
| HT 2020 | 649 | 88 |
| VT 2021 | 490 | 91 |
| HT 2021 | 520 | 73 |
| VT 2022 | 393 | 82 |
| HT 2022 | 550 | 77 |
| VT 2023 | 462 | 101 |
| HT 2023 | 566 | 90 |
| VT 2024 | 498 | 84 |
| HT 2024 | 608 | 69 |
| VT 2025 | 575 | 108 |
| HT 2025 | 578 | 69 |
| VT 2026 | 528 | 107 |
| HT 2026 | 510 | 60 |
Om kursen
Kurserna i detta kurspaket ger en introduktion till centrala begrepp, praktiker, utmaningar, teorier och metoder inom medie- och kommunikationsvetenskap och de tre fälten mediestudier, kommunikationsstudier och journalistikstudier. Vad är kommunikation? Hur kommunicerar vi? Hur har medierna utvecklats och vilka är dess politiska, ekonomiska, kulturella och sociala roller i samhället? Vilken roll har kommunikationen för organisationer? Vad är journalistik?
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i ämnet vid Uppsala universitet
- Företagsekonomi ABI20,26HP1,40Sökande/plats13,2
- Ledarskap - kvalitet - förbättring ABI21,25HP1,50Sökande/plats22,2
- Nationalekonomi ABI19,17HP1,30Sökande/plats4,8
- Ekonomisk historia ABI18,65HP1,25Sökande/plats10,3
- Statistik ABI20,42HP1,65Sökande/plats16,2
- Företagsekonomi BBI19,47HP1,30Sökande/plats4,3
- Nationalekonomi B, inriktning finansiell ekonomiBI18,02HP1,25Sökande/plats4,9
- Samhällsgeografi ABIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-26360
UU-26360 · nationell antagning
510 sökande, 60 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,01 | 36 | 18,58 | 33 | 66 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,33 | 3 | 17,95 | 3 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 26 | 0,90 | 24 | 46 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PDSV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PEKT5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHEN Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| PHHI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHKS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHLV Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PHMU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| PHRE Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| PMA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PPOL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| PSAM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PSPL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-76360
UU-76360 · nationell antagning
528 sökande, 107 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,05 | 36 | 17,99 | 33 | 69 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,96 | 4 | 18,96 | 4 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 27 | 0,85 | 25 | 46 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PEKT5 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHEN Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| PHHI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PHK1 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHLV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PHRE Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PHSE Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PRRV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PSAM Lärosätets eget urval | 5 | 3 | 5 | 3 | 1 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap A
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,58, HP 0,90 och BII 17,95. VT 2026: BI 17,99, HP 0,85 och BII 18,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 510 personer, varav 60 i första hand. 71 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Medie- och kommunikationsvetenskap A vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,58 HT 2026 mot 19,64 HT 2025. Sökande: 510 mot 578.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(386)
- Män24 %(124)
- 24 år eller yngre86 %440
- 25–34 år13 %66
- 35 år eller äldre1 %4
Anmälningskod UU-26360. Källa: UHR.