Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistik
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MIU-K2694
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 483
- 56 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 214
- Sökande per plats
- 3,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,5 | 17,85 | −1,65 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,30 | −0,45 |
| Betyg (BII) | 19,88 | 18,47 | −1,41 |
| Antagna totalt | 170 | 150 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | 14,04 | 14,67 |
| VT 2025 | 18,10 | 17,86 |
| VT 2026 | 17,85 | 18,47 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 349 | 60 |
| VT 2025 | 488 | 76 |
| VT 2026 | 483 | 56 |
Om kursen
Generativ artificiell intelligens har på kort tid blivit ett viktigt verktyg inom kommunikation och journalistik. I den här kursen kommer du som student att testa olika AI-verktyg och även diskutera frågeställningar kring hur den nya tekniken kommer att påverka branscherna.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Mittuniversitetet
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), MarknadskommunikationBI19,06HP0,70Sökande/plats4,4
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Strategisk kommunikationBI18,20HP0,50Sökande/plats3,9
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, Strategisk digital kommunikationBI–HP–Sökande/plats10,0
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Kommunikativt ledarskapBI17,22HP0,45Sökande/plats3,3
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Organisation och kommunikationBI18,28HP0,35Sökande/plats2,8
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, KriskommunikationBI–HP–Sökande/plats7,5
- Medie- och kommunikationsvetenskap AV, Kommunikativt ledarskapBI–HP–Sökande/plats4,9
- Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), Organisationskultur och förändringBI14,67HPAlla antogsSökande/plats2,1
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MIU-K2694
MIU-K2694 · nationell antagning
483 sökande, 56 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,5 | 51 | 17,85 | 45 | 93 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,88 | 7 | 18,47 | 6 | 27 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 56 | 0,30 | 50 | 1 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 56 | 165 | 49 | 78 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 110 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistik
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistik vid Mittuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,85, HP 0,30 och BII 18,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistik vid Mittuniversitetet?
VT 2026 sökte 483 personer, varav 56 i första hand. 150 antogs, alltså 3,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Medie- och kommunikationsvetenskap GR (A), AI inom kommunikation och journalistik vid Mittuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,85 VT 2026 mot 18,1 VT 2025. Sökande: 483 mot 488.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor85 %(412)
- Män15 %(71)
- 24 år eller yngre24 %116
- 25–34 år32 %153
- 35 år eller äldre44 %214
Anmälningskod MIU-K2694. Källa: UHR.