Nationalekonomi GR (A), Makroekonomi
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MIU-L4000
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 796
- 104 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 591
- Sökande per plats
- 8,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,06 | 20,43 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,15 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,17 | 19,33 | −0,84 |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2022 | 12,86 | 13,43 |
| VT 2023 | 16,11 | 17,09 |
| VT 2024 | 16,71 | 17,11 |
| HT 2024 | 19,69 | 20,20 |
| VT 2025 | 18,43 | 18,80 |
| HT 2025 | 20,90 | 21,32 |
| VT 2026 | 20,43 | 19,33 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | 1,25 |
| VT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2022 | 340 | 73 |
| VT 2023 | 410 | 84 |
| VT 2024 | 442 | 86 |
| HT 2024 | 562 | 93 |
| VT 2025 | 585 | 86 |
| HT 2025 | 807 | 152 |
| VT 2026 | 796 | 104 |
Om kursen
Inom makroekonomin studeras samhällsekonomin på ett övergripande plan där effekten av enskilda hushålls och företags handlanden vägs samman. Ur ett svenskt perspektiv används teorier för att förklara produktion (BNP), ekonomisk tillväxt, arbetslöshet, inflation, penningmängd och effekten av ekonomiska chocker. I den tillämpade delen av kursen används teorier om ekonomisk politik för att stimulera tillväxt, dämpa konjunktursvängningar och motverka ekonomiska kriser.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Nationalekonomi vid Mittuniversitetet
- Nationalekonomi GR (A), MakroekonomiBI19,38HP1,05Sökande/plats5,1
- Nationalekonomi GR (A), MikroekonomiBI20,30HP1,05Sökande/plats8,7
- Nationalekonomi GR (A), MikroekonomiBI19,06HP0,95Sökande/plats4,7
- Nationalekonomi GR (A), Introduktion till fastighetsekonomiBI18,27HP0,85Sökande/plats3,3
- Nationalekonomi GR (A), Regional ekonomi och politikBI17,00HP0,60Sökande/plats2,7
- Nationalekonomi GR (B), Ekonomisk utvärderingBI–HP–Sökande/plats3,3
- Nationalekonomi GR (B), Finansiell ekonomi och valutasystemBI–HP–Sökande/plats2,8
- Nationalekonomi GR (B), Europeisk ekonomisk integrationBI–HP–Sökande/plats2,8
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MIU-L4000
MIU-L4000 · nationell antagning
796 sökande, 104 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,06 | 25 | 20,43 | 25 | 282 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,17 | 5 | 19,33 | 5 | 101 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 30 | 1,15 | 30 | 166 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 30 | 165 | 30 | 280 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 267 |
Vanliga frågor om Nationalekonomi GR (A), Makroekonomi
Vad krävdes för att komma in på Nationalekonomi GR (A), Makroekonomi vid Mittuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,43, HP 1,15 och BII 19,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Nationalekonomi GR (A), Makroekonomi vid Mittuniversitetet?
VT 2026 sökte 796 personer, varav 104 i första hand. 90 antogs, alltså 8,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Nationalekonomi GR (A), Makroekonomi vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,43 VT 2026 mot 18,43 VT 2025. Sökande: 796 mot 585.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor52 %(416)
- Män48 %(380)
- 24 år eller yngre37 %291
- 25–34 år39 %311
- 35 år eller äldre24 %194
Anmälningskod MIU-L4000. Källa: UHR.