Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-47067
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 485
- 491 i första hand
- Antagna
- 230
- urval 2
- Reserver
- 165
- Sökande per plats
- 6,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,13 | 17,13 | −1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,05 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 18 | 17,6 | −0,4 |
| Antagna totalt | 260 | 230 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 13,51 | 17,10 |
| HT 2025 | 16,25 | 16,71 |
| HT 2026 | 17,13 | 17,60 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 811 | 278 |
| HT 2024 | 998 | 355 |
| HT 2025 | 1 170 | 393 |
| HT 2026 | 1 485 | 491 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 17,83 | 0,90 | 8,7 | 433 |
| Stockholms universitet Stockholm · Distans · Du tittar på den här | 17,13 | 1,05 | 6,5 | 1 485 |
Fler kurser i Övrigt inom naturvetenskap vid Stockholms universitet
- Att motverka klimatförändringenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,8
- Naturvetenskapens filosofi och historiaBI–HP–Sökande/plats1,8
- Vetenskap om hållbar utveckling IBI–HP–Sökande/plats1,2
- Vetenskap om hållbar utveckling IIBI–HP–Sökande/plats1,2
- Naturvetenskapens filosofi och historiaBI–HP–Sökande/plats1,6
Alla kurser i Övrigt inom naturvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-47067
SU-47067 · nationell antagning
1 485 sökande, 491 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 5 | 4 | 4 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,13 | 177 | 17,13 | 156 | 121 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18 | 26 | 17,6 | 24 | 49 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 52 | 1,05 | 46 | 111 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt basår vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,13, HP 1,05 och BII 17,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt basår vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 485 personer, varav 491 i första hand. 230 antogs, alltså 6,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt basår vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,13 HT 2026 mot 16,25 HT 2025. Sökande: 1 485 mot 1 170.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Naturvetenskapligt basår mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(1 016)
- Män32 %(469)
- 24 år eller yngre77 %1 148
- 25–34 år16 %243
- 35 år eller äldre6 %94
Anmälningskod SU-47067. Källa: UHR.