Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-H5301
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 433
- 112 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 94
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,15 | 17,83 | −0,32 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,90 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,76 | 16,7 | −0,06 |
| Antagna totalt | 65 | 50 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 17,20 | 16,40 |
| HT 2013 | 16,70 | 18,50 |
| HT 2014 | 17,30 | 17,29 |
| HT 2015 | 17,92 | 16,19 |
| HT 2016 | 16,77 | 17,25 |
| HT 2017 | 18,00 | 16,39 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 17,08 | 16,72 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 12,24 |
| HT 2025 | 16,69 | 15,94 |
| HT 2026 | 17,83 | 16,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 116 | 41 |
| HT 2009 | 127 | 38 |
| HT 2010 | 242 | 45 |
| HT 2011 | 265 | 58 |
| HT 2012 | 274 | 61 |
| HT 2013 | 387 | 99 |
| HT 2014 | 479 | 89 |
| HT 2015 | 515 | 105 |
| HT 2016 | 498 | 109 |
| HT 2017 | 399 | 81 |
| HT 2020 | 241 | 46 |
| HT 2021 | 369 | 103 |
| HT 2022 | 282 | 71 |
| HT 2023 | 263 | 64 |
| HT 2024 | 314 | 79 |
| HT 2025 | 339 | 85 |
| HT 2026 | 433 | 112 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 17,83 | 0,90 | 8,7 | 433 |
| Stockholms universitet Stockholm · Distans | 17,13 | 1,05 | 6,5 | 1 485 |
Om kursen
Naturvetenskapligt basår ger dig behörighet till många universitetsutbildningar inom naturvetenskap och teknik, till exempel kandidatprogram i kemi, matematik och biologi. Du läser delkurser inom matematik, kemi, biologi och fysik som utgående från gymnasiets kurser anpassats och kompletterats för vidare studier på Örebro universitet. Du läser matematik 3c och 4, fysik 1a, kemi 1 och 2 samt biologi 1 och 2. Den som önskar kan även läsa fysik 2.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Fler kurser i Övrigt inom naturvetenskap vid Örebro universitet
- Praktisk naturvetenskap, inriktning f-3BI–HP–Sökande/plats1,2
- Förskolepedagogik IIIaBI–HP–Sökande/plats1,1
- Förskolepedagogik IIIbBI–HP–Sökande/plats1,1
- Förskolepedagogik IXBI–HP–Sökande/plats1,1
- Förskolepedagogik VIIIBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla kurser i Övrigt inom naturvetenskap vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-H5301
ORU-H5301 · nationell antagning
433 sökande, 112 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,15 | 36 | 17,83 | 28 | 70 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,76 | 5 | 16,7 | 3 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 22 | 0,90 | 17 | 46 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt basår vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,83, HP 0,90 och BII 16,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt basår vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 433 personer, varav 112 i första hand. 50 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt basår vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,83 HT 2026 mot 16,69 HT 2025. Sökande: 433 mot 339.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Naturvetenskapligt basår mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(302)
- Män30 %(131)
- 24 år eller yngre84 %364
- 25–34 år14 %62
- 35 år eller äldre2 %7
Anmälningskod ORU-H5301. Källa: UHR.