Franska, nybörjarkurs 1
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · GU-30023
Söktryck just nu, VT 2027: 1 141 sökande hittills (272 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 077
- 291 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 453
- Sökande per plats
- 12
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,98 | 21,5 | −0,48 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,30 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 22,5 | 21,4 | −1,1 |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | 20,16 | 21,02 |
| VT 2026 | 21,50 | 21,40 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 921 | 207 |
| VT 2026 | 1 077 | 291 |
Om kursen
Kursen ger dig grundläggande kunskaper i det franska språket och kulturen i den fransktalande världen. Kursen består av två delkurser: Språk, kultur och kommunikation 1, 7,5 hp, och Språk, kultur och kommunikation 2, 7,5 hp. I båda delkurserna studerar du det franska språkets formella och lexikaliska uppbyggnad, färdigheter i muntlig och skriftlig kommunikation samt kulturen i den fransktalande världen. I kursen ingår även läsning av kortare texter.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i Franska vid Göteborgs universitet
- Franska, nybörjarkurs 1BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- Franska: GrundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,8
- Franska: GrundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Franska: GrundkursBI21,35HP1,25Sökande/plats7,0
- Franska, nybörjarkurs 2BI19,81HP0,80Sökande/plats4,2
- Franska: GrundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Franska: FortsättningskursBI–HP–Sökande/plats–
- Franska: FortsättningskursBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod GU-30023
GU-30023 · nationell antagning
1 077 sökande, 291 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 30 | 165 | 30 | 376 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,98 | 26 | 21,5 | 26 | 390 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,5 | 3 | 21,4 | 3 | 89 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 30 | 1,30 | 30 | 137 |
Vanliga frågor om Franska, nybörjarkurs 1
Vad krävdes för att komma in på Franska, nybörjarkurs 1 vid Göteborgs universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,5, HP 1,30 och BII 21,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Franska, nybörjarkurs 1 vid Göteborgs universitet?
VT 2026 sökte 1 077 personer, varav 291 i första hand. 90 antogs, alltså 12 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 141 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Franska, nybörjarkurs 1 vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,5 VT 2026 mot 20,16 VT 2025. Sökande: 1 077 mot 921.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor76 %(823)
- Män24 %(254)
- 24 år eller yngre25 %270
- 25–34 år39 %418
- 35 år eller äldre36 %389
Anmälningskod GU-30023. Källa: UHR.