Portugisiska: Grundläggande kurs I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3R59
VT 2026urval 2 · HDA-V3PYQ
Söktryck just nu, VT 2027: 351 sökande hittills (130 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 281
- 79 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 142
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 204
- 67 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 90
- Sökande per plats
- 5,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,83 | 20,23 | −0,6 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 0,80 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 20,05 | 19,82 | −0,23 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 17,68 | 18,75 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 18,15 | 18,18 |
| VT 2023 | 21,10 | 18,36 |
| HT 2023 | 16,46 | Alla antogs |
| VT 2024 | 17,20 | 17,36 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 18,43 | 18,50 |
| VT 2026 | 19,62 | 18,20 |
| HT 2026 | 20,23 | 19,82 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,75 |
| VT 2023 | 1,15 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,60 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 103 | 47 |
| HT 2020 | 156 | 54 |
| VT 2021 | 144 | 52 |
| HT 2021 | 161 | 66 |
| VT 2022 | 118 | 59 |
| HT 2022 | 147 | 61 |
| VT 2023 | 120 | 47 |
| HT 2023 | 134 | 41 |
| VT 2024 | 137 | 60 |
| HT 2024 | 141 | 44 |
| VT 2025 | 119 | 56 |
| HT 2025 | 203 | 50 |
| VT 2026 | 204 | 67 |
| HT 2026 | 281 | 79 |
Om kursen
Kursen fokuserar på grundläggande språkfärdigheter som motsvarar nivå A1 i den gemensamma europeiska referensramen för språk. Genom en variation av olika övningar i hörförståelse, uttal, samt att läsa och skriva enklare texter övar studenten upp sin förmåga att interagera, muntligt och skriftligt på portugisiska inom välkända ämnen. Fokus läggs också på att bygga upp ett basordförråd och en förståelse för det portugisiska uttalssystemet.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet (med undantag för kravet på svenska för dig med utländska betyg) + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Fler kurser i Portugisiska vid Högskolan Dalarna
- Portugisiska: Grundläggande kurs IBI21,75HP1,70Sökande/plats–
- Portugisiska: Grundläggande kurs I och IIBI16,20HPAlla antogsSökande/plats4,3
- Kommunikation på arbetsplatsen: Interkulturalitet och inkluderingBI17,54HP0,25Sökande/plats6,3
- Det nutida Brasilien: Litteratur och samhälleBI15,30HPAlla antogsSökande/plats2,7
- Portugisiska IBI–HPAlla antogsSökande/plats3,7
- Portugisiska: Grundläggande kurs IIBI–HPAlla antogsSökande/plats1,5
- Språk, litteratur och kultur: Vetenskaplig metod och akademiskt skrivandeBI–HP–Sökande/plats2,3
- Portugisiska: Grundläggande kurs IIBI–HPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HDA-H3R59
HDA-H3R59 · nationell antagning
281 sökande, 79 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,83 | 22 | 20,23 | 22 | 91 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,05 | 3 | 19,82 | 3 | 29 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 14 | 0,80 | 14 | 7 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 37 |
VT 2026: anmälningskod HDA-V3PYQ
HDA-V3PYQ · nationell antagning
204 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,3 | 23 | 19,62 | 23 | 59 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,85 | 3 | 18,2 | 3 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 14 | 0,85 | 14 | 4 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
Vanliga frågor om Portugisiska: Grundläggande kurs I
Vad krävdes för att komma in på Portugisiska: Grundläggande kurs I vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,23, HP 0,80 och BII 19,82. VT 2026: BI 19,62, HP 0,85 och BII 18,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Portugisiska: Grundläggande kurs I vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 281 personer, varav 79 i första hand. 40 antogs, alltså 7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 351 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Portugisiska: Grundläggande kurs I vid Högskolan Dalarna?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,23 HT 2026 mot 18,43 HT 2025. Sökande: 281 mot 203.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(185)
- Män34 %(96)
- 24 år eller yngre12 %33
- 25–34 år43 %121
- 35 år eller äldre45 %127
Anmälningskod HDA-H3R59. Källa: UHR.