PR, medier och samhälle
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UMU-15512
Söktryck just nu, VT 2027: 599 sökande hittills (54 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 563
- 66 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 323
- Sökande per plats
- 12,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,65 | 20,1 | −0,55 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 22,04 | 20,86 | −1,18 |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2020 | 20,91 | 20,10 |
| VT 2021 | 20,42 | 20,27 |
| VT 2022 | 19,60 | 19,81 |
| VT 2024 | 19,90 | 19,76 |
| VT 2025 | 19,90 | 20,38 |
| VT 2026 | 20,10 | 20,86 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 1,15 |
| VT 2022 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2020 | 741 | 91 |
| VT 2021 | 736 | 80 |
| VT 2022 | 479 | 45 |
| VT 2024 | 487 | 48 |
| VT 2025 | 514 | 57 |
| VT 2026 | 563 | 66 |
Om kursen
Kursen syftar till att ge grundläggande kunskaper om centrala teorier och begrepp inom ämnesområdet medie- och kommunikationsvetenskap, med fokus på digitala medier och strategisk kommunikation . Målet är att den studerande ska ha uppnått ökad förmåga att i skrift föra analytiska resonemang om ämnesspecifika frågor och kritiskt reflektera över de roller som strategisk kommunikation och digitala medier spelar i samhället. I kursen ingår nedanstående moment: Moment 1.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Umeå universitet
- Journalistik, medier och kommunikationBI21,00HP1,05Sökande/plats19,8
- Digitala och sociala medierBI20,44HP0,90Sökande/plats15,6
- Medier, kommunikation och hållbar utvecklingBI–HP–Sökande/plats3,5
- KlimatkommunikationBI19,45HPAlla antogsSökande/plats3,2
- Journalistik, medier och kommunikation BBI–HP–Sökande/plats1,3
- Digital källkritik och medielitteracitetBI16,92HPAlla antogsSökande/plats2,3
- Digital källkritikBI–HP–Sökande/plats1,5
- Forskningsmetodik för ingenjörer inom interaktionsteknik och designBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UMU-15512
UMU-15512 · nationell antagning
563 sökande, 66 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,65 | 14 | 20,1 | 14 | 170 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,04 | 1 | 20,86 | 1 | 32 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 15 | 0,95 | 15 | 67 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 15 | 165 | 15 | 139 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 127 |
Vanliga frågor om PR, medier och samhälle
Vad krävdes för att komma in på PR, medier och samhälle vid Umeå universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,1, HP 0,95 och BII 20,86. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till PR, medier och samhälle vid Umeå universitet?
VT 2026 sökte 563 personer, varav 66 i första hand. 45 antogs, alltså 12,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 599 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för PR, medier och samhälle vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,1 VT 2026 mot 19,9 VT 2025. Sökande: 563 mot 514.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor88 %(493)
- Män12 %(70)
- 24 år eller yngre40 %225
- 25–34 år47 %266
- 35 år eller äldre13 %72
Anmälningskod UMU-15512. Källa: UHR.