Processrätt
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-29071
VT 2026urval 2 · SU-29013
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper PGIU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 275 sökande hittills (249 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 254
- 236 i första hand
- Antagna
- 246
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1
- Låg konkurrens
- Sökande VT 2026
- 231
- 208 i första hand
- Antagna
- 213
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,1
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| PGIU | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 248 | 246 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 245 | 224 |
| VT 2018 | 226 | 194 |
| HT 2018 | 226 | 195 |
| VT 2019 | 196 | 182 |
| HT 2019 | 192 | 165 |
| VT 2020 | 162 | 141 |
| HT 2020 | 202 | 170 |
| VT 2021 | 203 | 183 |
| HT 2021 | 228 | 206 |
| VT 2022 | 179 | 172 |
| HT 2022 | 200 | 175 |
| VT 2023 | 183 | 173 |
| HT 2023 | 220 | 191 |
| VT 2024 | 195 | 185 |
| HT 2024 | 260 | 239 |
| VT 2025 | 212 | 187 |
| HT 2025 | 271 | 244 |
| VT 2026 | 231 | 208 |
| HT 2026 | 254 | 236 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg · VT 2026 | 1,1 | 256 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 1,0 | 254 |
| Karlstads universitet Karlstad | 1,1 | 105 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | 1,0 | 52 |
Om kursen
- Omfattning
- 18 högskolepoäng
- Behörighet
- För tillträde till undervisning och examination krävs godkänt resultat i de kurser som ingår i första, andra och tredje terminen samt fullgjorda obligatorier i Straffrätt.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Stockholms universitet
- Grundkurs i handelsrätt: Juridisk översiktskursBI20,21HP1,25Sökande/plats10,6
- Arbetslivets juridik IBI19,50HP1,00Sökande/plats10,7
- Grundkurs i handelsrätt: Juridisk översiktskursBI19,63HP1,20Sökande/plats5,1
- Grundkurs i handelsrätt: Beskattningsrätt I (distans)BI–HP–Sökande/plats3,9
- Offentlig upphandlingBI–HP–Sökande/plats4,9
- Affärsjuridik för företagsekonomerBI–HP–Sökande/plats7,5
- Civilrätt DBI–HP–Sökande/plats1,1
- RättsinformatikBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-29071
SU-29071 · nationell antagning
254 sökande, 236 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 248 | Alla antogs | 246 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-29013
SU-29013 · nationell antagning
231 sökande, 208 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 222 | Alla antogs | 213 | 0 |
Vanliga frågor om Processrätt
Vad krävdes för att komma in på Processrätt vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Processrätt vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 254 personer, varav 236 i första hand. 246 antogs, alltså 1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 275 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Processrätt mer?
Samma kurs finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(178)
- Män30 %(76)
- 24 år eller yngre81 %206
- 25–34 år17 %42
- 35 år eller äldre2 %6
Anmälningskod SU-29071. Källa: UHR.