Projektledning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-39502
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 982
- 144 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 330
- Sökande per plats
- 16,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,19 | 21,3 | −0,89 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,35 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 22,5 | 22,5 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 21,90 | 22,25 |
| HT 2026 | 21,30 | 22,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 934 | 153 |
| HT 2026 | 982 | 144 |
Om kursen
Vill du utveckla dina färdigheter i att leda och organisera projekt? Kursen i projektledning ger dig både teoretiska grunder och praktiska verktyg för att planera, genomföra och utvärdera projekt i komplexa och föränderliga miljöer. Den här kursen ger dig en inblick i hur projekt kan organiseras som arbetsform och hur projektledning och grupprocesser samverkar för att skapa framgångsrika resultat.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- För tillträde till kursen krävs grundläggande behörighet samt minst 60 högskolepoäng.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Övrigt inom ekonomi och administration vid Lunds universitet
- Hållbar marknadsföringBI19,38HP1,05Sökande/plats4,0
- Risk- och krisledningBI19,17HP1,40Sökande/plats5,1
Alla kurser i Övrigt inom ekonomi och administration vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-39502
LU-39502 · nationell antagning
982 sökande, 144 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,19 | 6 | 21,3 | 8 | 302 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,5 | 1 | 22,5 | 1 | 76 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | 98 | 12 | Alla antogs | 5 | 0 |
| EGESO Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| EGSYS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGDIK Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGEUH Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 4 | 1,35 | 4 | 124 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 24 | 165 | 30 | 330 |
| NGNAT Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SGKRI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SGSKO Lärosätets eget urval | 99 | 12 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SGSMA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SGSPP Lärosätets eget urval | 98 | 6 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Projektledning
Vad krävdes för att komma in på Projektledning vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,3, HP 1,35 och BII 22,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Projektledning vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 982 personer, varav 144 i första hand. 60 antogs, alltså 16,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Projektledning vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,3 HT 2026 mot 21,9 HT 2025. Sökande: 982 mot 934.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(791)
- Män19 %(191)
- 24 år eller yngre34 %333
- 25–34 år43 %419
- 35 år eller äldre23 %230
Anmälningskod LU-39502. Källa: UHR.