Projektledning
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MDU-13007
Söktryck just nu, VT 2027: 1 021 sökande hittills (67 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 906
- 56 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 326
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,84 | 19,74 | −0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,85 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 20,1 | 19,89 | −0,21 |
| Antagna totalt | 200 | 120 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 16,92 | 17,91 |
| VT 2024 | 17,84 | 18,40 |
| VT 2025 | 17,95 | 18,02 |
| VT 2026 | 19,74 | 19,89 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 590 | 57 |
| VT 2024 | 863 | 81 |
| VT 2025 | 808 | 81 |
| VT 2026 | 906 | 56 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- 30 hp valfria kurser.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Fler kurser i Övrigt inom samhällsvetenskap vid Mälardalens universitet
- ProjektledningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- ProjektledningBI–HP–Sökande/plats2,0
- Implementering och förbättringsarbete i praktikenBI–HP–Sökande/plats2,1
- Humanistisk och existentiell psykologiBI–HP–Sökande/plats3,3
- De samhällsorienterande ämnena och deras didaktik för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,3
- Ledarskap och organisation inom hälsa och välfärd med fokus på praktisk tillämpningBI–HP–Sökande/plats1,2
- Aktionsforskning, skolutveckling och forskning i samverkanBI–HP–Sökande/plats1,3
- Möjligheter och hinder i elevers språk-, läs-, skriv- och matematikutvecklingBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla kurser i Övrigt inom samhällsvetenskap vid Mälardalens universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MDU-13007
MDU-13007 · nationell antagning
906 sökande, 56 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,84 | 67 | 19,74 | 39 | 277 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,1 | 12 | 19,89 | 7 | 91 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 40 | 0,85 | 24 | 77 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 80 | 165 | 49 | 325 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Projektledning
Vad krävdes för att komma in på Projektledning vid Mälardalens universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,74, HP 0,85 och BII 19,89. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Projektledning vid Mälardalens universitet?
VT 2026 sökte 906 personer, varav 56 i första hand. 120 antogs, alltså 7,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 021 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Projektledning vid Mälardalens universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,74 VT 2026 mot 17,95 VT 2025. Sökande: 906 mot 808.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor79 %(714)
- Män21 %(192)
- 24 år eller yngre13 %117
- 25–34 år39 %349
- 35 år eller äldre49 %440
Anmälningskod MDU-13007. Källa: UHR.