Projektledning
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-64638
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 939
- 137 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 365
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,88 | 21,88 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,70 | +0,10 |
| Betyg (BII) | 22,2 | 22,4 | +0,2 |
| Antagna totalt | 110 | 90 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 20,38 | 20,59 |
| VT 2022 | 20,80 | 21,02 |
| HT 2022 | 20,16 | 19,84 |
| VT 2023 | 21,53 | 21,10 |
| VT 2024 | 21,80 | 21,50 |
| VT 2025 | 21,77 | 21,20 |
| VT 2026 | 21,88 | 22,40 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,35 |
| VT 2023 | 1,45 |
| VT 2024 | 1,50 |
| VT 2025 | 1,60 |
| VT 2026 | 1,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 1 495 | 179 |
| VT 2022 | 1 465 | 198 |
| HT 2022 | 1 210 | 131 |
| VT 2023 | 1 292 | 215 |
| VT 2024 | 961 | 125 |
| VT 2025 | 796 | 100 |
| VT 2026 | 939 | 137 |
Om kursen
Under kursen får du lära dig hur ett projekt planeras och genomförs. Du får bland annat kunskap om den terminologi som används inom projektledningsområdet. Vidare kommer du även att bekanta dig med olika metoder och tekniker som används inom området, såsom projektplan, målformulering, projektorganisation, riskhantering, dokumentation, kommunikationsplanering och tidsplan. I kursen kommer du att träna på att använda olika metoder och tekniker, samt genomföra ett eget projekt.
- Omfattning
- 5 högskolepoäng
- Behörighet
- 30 hp inom valfritt huvudområde
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Industriell ekonomi och organisation vid Uppsala universitet
- Lean managementBI–HP–Sökande/plats2,5
- Industri 4.0 och industriell analysBI17,29HP1,05Sökande/plats5,0
- Processförbättring för hållbar utvecklingBI16,15HPAlla antogsSökande/plats2,4
- Industriell projektledning IBI–HP–Sökande/plats1,1
- Industriell ekonomi (period 1)BI–HP–Sökande/plats1,1
- Teknologisk förändring och industriell (om)organiseringBI–HP–Sökande/plats1,2
- 3R för hållbarhetschefer - regleringar, regler och rapporteringBI–HP–Sökande/plats1,8
- IndustrialiseringBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla kurser i Industriell ekonomi och organisation vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-64638
UU-64638 · nationell antagning
939 sökande, 137 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,88 | 19 | 21,88 | 12 | 289 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,2 | 3 | 22,4 | 1 | 82 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 5 | 1,70 | 3 | 99 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 27 | 165 | 21 | 326 |
| PBIK Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PEKT5 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PEKT6 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PELT Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PENS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| PHBY Lärosätets eget urval | Alla antogs | 56 | Alla antogs | 53 | 0 |
| PHEL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHMA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHSL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PINF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PKEM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PKET Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PLKF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| PMA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PMBT Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
| PMIV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| PSAM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PSTS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PTFM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PTFY Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| PTIE Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Projektledning
Vad krävdes för att komma in på Projektledning vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,88, HP 1,70 och BII 22,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Projektledning vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 939 personer, varav 137 i första hand. 90 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Projektledning vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,88 VT 2026 mot 21,77 VT 2025. Sökande: 939 mot 796.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor71 %(669)
- Män29 %(270)
- 24 år eller yngre22 %202
- 25–34 år42 %398
- 35 år eller äldre36 %339
Anmälningskod UU-64638. Källa: UHR.