Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · LTU-10578

BIGymnasiebetyg 20,80 av max 22,5 +0,30 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2 −0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,46 av max 22,5 −1,22 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · LTU-30129

BIGymnasiebetyg 21,09 av max 22,5
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2
BIIKompletterade betyg 20,90 av max 22,5

Söktryck just nu, VT 2027: 145 sökande hittills (37 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande HT 2026
183
45 i första hand
Antagna
20
urval 2
Reserver
111
Sökande per plats
9,2
Hög konkurrens
Sökande VT 2026
150
36 i första hand
Antagna
20
urval 2
Reserver
123
Sökande per plats
7,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,820,8−1
Högskoleprov (HP)1,451,25−0,20
Betyg (BII)19,7619,46−0,3
Antagna totalt2020Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om kursen

Kursen riktar sig till dig som har viss sång- och/eller körsångvana och som vill lära dig mer om din röst och om instuderandet av repertoar inom jazz/rock-sång.

Omfattning
7,5 högskolepoäng
Behörighet
Grundläggande behörighet
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.

Fler kurser i Musikdramatisk scenframställning och ges vid Luleå tekniska universitet

Alla kurser i Musikdramatisk scenframställning och ges vid Luleå tekniska universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LTU-10578

LTU-10578 · nationell antagning

183 sökande, 45 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,8 10 20,8 10 83
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,76 2 19,46 2 24
HP Högskoleprovet 1,45 7 1,25 7 10
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 8
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 14
VT 2026: anmälningskod LTU-30129

LTU-30129 · nationell antagning

150 sökande, 36 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,51 12 21,09 12 76
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,9 1 20,9 1 17
HP Högskoleprovet 1,35 7 1,05 7 8
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 40

Vanliga frågor om Sång jazz/rock 1

Vad krävdes för att komma in på Sång jazz/rock 1 vid Luleå tekniska universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,8, HP 1,25 och BII 19,46. VT 2026: BI 21,09, HP 1,05 och BII 20,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sång jazz/rock 1 vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 sökte 183 personer, varav 45 i första hand. 20 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 145 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Sång jazz/rock 1 vid Luleå tekniska universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,8 HT 2026 mot 20,5 HT 2025. Sökande: 183 mot 133.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor73 %(134)
  • Män27 %(49)
  • 24 år eller yngre15 %28
  • 25–34 år26 %47
  • 35 år eller äldre59 %108

Anmälningskod LTU-10578. Källa: UHR.