Socialrätt
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MAU-65042
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 768
- 604 i första hand
- Antagna
- 115
- urval 2
- Reserver
- 1 113
- Sökande per plats
- 15,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,84 | 19,31 | −0,53 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,80 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,8 | 19,5 | −0,3 |
| Antagna totalt | 150 | 115 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Fler kurser i Socialt arbete och social omsorg vid Malmö universitet
- Socialt arbeteBI17,60HP0,55Sökande/plats7,3
- Socialt arbete: Alkohol- och narkotikaproblem - att förstå och arbeta med missbruk och beroendeBI–HP–Sökande/plats5,9
- Sexologi: Sexualitet, intima relationer och familjelivBI–HP–Sökande/plats4,9
- Det sociala arbetets perspektiv på katastrofriskreducering, samhällskriser och krigBI17,52HPAlla antogsSökande/plats3,3
- Socialt arbete och funktionshinderBI–HP–Sökande/plats–
- Socialt arbete med barn, ungdomar och familjerBI–HP–Sökande/plats2,9
- Socialt arbete: Psykisk ohälsa i en social kontextBI–HP–Sökande/plats2,9
- Socialt arbete med missbruks- och beroendeproblemBI–HP–Sökande/plats2,3
Alla kurser i Socialt arbete och social omsorg vid Malmö universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MAU-65042
MAU-65042 · nationell antagning
1 768 sökande, 604 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 61 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,84 | 46 | 19,31 | 35 | 791 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,8 | 11 | 19,5 | 8 | 346 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 60 | 0,80 | 46 | 228 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 30 | 165 | 23 | 891 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 109 |
Vanliga frågor om Socialrätt
Vad krävdes för att komma in på Socialrätt vid Malmö universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,31, HP 0,80 och BII 19,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socialrätt vid Malmö universitet?
VT 2026 sökte 1 768 personer, varav 604 i första hand. 115 antogs, alltså 15,4 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor88 %(1 547)
- Män12 %(221)
- 24 år eller yngre12 %216
- 25–34 år39 %691
- 35 år eller äldre49 %861
Anmälningskod MAU-65042. Källa: UHR.