Socialt arbete med ungdomar
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HIG-25168
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 737 sökande hittills (52 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 649
- 53 i första hand
- Antagna
- 250
- urval 2
- Reserver
- 433
- Sökande per plats
- 2,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,05 | 14,9 | −1,15 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,02 | 15,68 | −1,34 |
| Antagna totalt | 350 | 250 | −100 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2014 | 17,90 | 18,65 |
| VT 2018 | 16,31 | 17,36 |
| VT 2019 | 18,23 | 18,75 |
| VT 2020 | 16,98 | 17,43 |
| VT 2021 | 17,60 | 18,10 |
| VT 2022 | 16,59 | 16,88 |
| VT 2023 | 16,10 | 17,27 |
| VT 2024 | 15,90 | 16,66 |
| VT 2025 | 15,11 | 15,40 |
| VT 2026 | 14,90 | 15,68 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2014 | 0,70 |
| VT 2018 | 0,45 |
| VT 2019 | 0,75 |
| VT 2020 | 0,45 |
| VT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | 0,40 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2014 | 725 | 84 |
| VT 2018 | 876 | 110 |
| VT 2019 | 773 | 83 |
| VT 2020 | 817 | 96 |
| VT 2021 | 965 | 95 |
| VT 2022 | 798 | 93 |
| VT 2023 | 754 | 87 |
| VT 2024 | 740 | 72 |
| VT 2025 | 662 | 53 |
| VT 2026 | 649 | 53 |
Om kursen
Kursen vänder sig till dig som vill skaffa kunskaper om socialt arbete med ungdomar utifrån grundläggande begrepp, perspektiv och teorier.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Fler kurser i Socialt arbete och social omsorg vid Högskolan i Gävle
- Att vara chef och ledare i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats1,6
- Samtal med barnBI–HP–Sökande/plats1,8
- Professionella möten i socialt arbete och arbetslivBI–HP–Sökande/plats2,1
- Droger och psykosocial ohälsaBI–HP–Sökande/plats1,0
- Socionomens yrkesroll och professionella identitetBI–HP–Sökande/plats3,5
- Våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryckBI–HP–Sökande/plats1,0
- Våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryckBI–HP–Sökande/plats1,6
- Samhällsarbete i marginaliserade bostadsområdenBI–HP–Sökande/plats2,5
Alla kurser i Socialt arbete och social omsorg vid Högskolan i Gävle
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HIG-25168
HIG-25168 · nationell antagning
649 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 8 | 4 | 6 | 12 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,05 | 110 | 14,9 | 79 | 72 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,02 | 27 | 15,68 | 21 | 47 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 132 | Alla antogs | 91 | 0 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 73 | 165 | 53 | 87 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 321 |
Vanliga frågor om Socialt arbete med ungdomar
Vad krävdes för att komma in på Socialt arbete med ungdomar vid Högskolan i Gävle VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,9, alla behöriga antogs i HP och BII 15,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socialt arbete med ungdomar vid Högskolan i Gävle?
VT 2026 sökte 649 personer, varav 53 i första hand. 250 antogs, alltså 2,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 737 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Socialt arbete med ungdomar vid Högskolan i Gävle?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,9 VT 2026 mot 15,11 VT 2025. Sökande: 649 mot 662.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor89 %(580)
- Män11 %(69)
- 24 år eller yngre14 %90
- 25–34 år38 %245
- 35 år eller äldre48 %314
Anmälningskod HIG-25168. Källa: UHR.