Spanska, allmän kurs i Spanien
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15253
VT 2026urval 2 · LNU-14569
Söktryck just nu, VT 2027: 261 sökande hittills (110 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 389
- 187 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 81
- Sökande per plats
- 8,6
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 339
- 157 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 64
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,77 | 21,25 | −0,52 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,82 | 20,82 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 45 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 18,75 | 18,52 |
| VT 2015 | 20,00 | 19,44 |
| HT 2015 | 19,79 | 18,80 |
| VT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 19,50 | 21,08 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 19,95 | 18,10 |
| VT 2020 | 19,75 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 21,27 | 19,11 |
| VT 2022 | 20,16 | 20,42 |
| HT 2022 | 21,22 | 22,00 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 21,67 | 21,73 |
| VT 2024 | 21,72 | 22,00 |
| HT 2024 | 20,26 | 21,06 |
| VT 2025 | 19,75 | Alla antogs |
| HT 2025 | 21,20 | 21,75 |
| VT 2026 | 20,85 | 21,56 |
| HT 2026 | 21,25 | 20,82 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | Alla antogs |
| VT 2015 | 0,45 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,25 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 1,35 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 1,45 |
| VT 2024 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,20 |
| VT 2025 | 0,80 |
| HT 2025 | 1,25 |
| VT 2026 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 114 | 72 |
| VT 2015 | 103 | 56 |
| HT 2015 | 119 | 64 |
| VT 2016 | 110 | 56 |
| HT 2016 | 107 | 60 |
| VT 2017 | 87 | 32 |
| HT 2017 | 169 | 65 |
| VT 2018 | 126 | 38 |
| HT 2018 | 185 | 53 |
| VT 2019 | 117 | 52 |
| HT 2019 | 171 | 74 |
| VT 2020 | 150 | 72 |
| HT 2020 | 97 | 35 |
| VT 2021 | 108 | 43 |
| HT 2021 | 235 | 115 |
| VT 2022 | 176 | 85 |
| HT 2022 | 247 | 109 |
| VT 2023 | 153 | 72 |
| HT 2023 | 335 | 147 |
| VT 2024 | 292 | 139 |
| HT 2024 | 292 | 135 |
| VT 2025 | 233 | 98 |
| HT 2025 | 363 | 160 |
| VT 2026 | 339 | 157 |
| HT 2026 | 389 | 187 |
Om kursen
1SP101 Spanska i Spanien, allmän kurs, 1-30 högskolepoäng motsvarar kursen 1SP100 Spanska, allmän kurs, 1-30 högskolepoäng men är förlagd vid språkinstitut i centrala Barcelona. Kursen lägger grunden till en god muntlig och skriftlig språkfärdighet i spanska samt ökar studentens läs- och hörförståelse. Vidare är kursens mål att ge översiktliga kunskaper om de spanskspråkiga ländernas geografi, historia, aktuella samhällsförhållanden, litteratur och kulturliv.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Spanska 3 (alternativt spanska för nybörjare på totalt 30 hp), eller motsvarande.
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Spanska vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15253
LNU-15253 · nationell antagning
389 sökande, 187 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 18 | 105 | 14 | 17 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,77 | 17 | 21,25 | 14 | 77 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,82 | 1 | 20,82 | 1 | 5 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 18 | 1,50 | 15 | 59 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod LNU-14569
LNU-14569 · nationell antagning
339 sökande, 157 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 22 | 20 | 22 | 12 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,67 | 21 | 20,85 | 21 | 62 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,56 | 1 | 21,56 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 21 | 1,25 | 21 | 52 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Spanska, allmän kurs i Spanien
Vad krävdes för att komma in på Spanska, allmän kurs i Spanien vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,25, HP 1,50 och BII 20,82. VT 2026: BI 20,85, HP 1,25 och BII 21,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Spanska, allmän kurs i Spanien vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 389 personer, varav 187 i första hand. 45 antogs, alltså 8,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 261 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Spanska, allmän kurs i Spanien vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,25 HT 2026 mot 21,2 HT 2025. Sökande: 389 mot 363.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(331)
- Män15 %(58)
- 24 år eller yngre78 %303
- 25–34 år20 %78
- 35 år eller äldre2 %8
Anmälningskod LNU-15253. Källa: UHR.