Speldesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-17149
VT 2026urval 2 · LTU-37914
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 308 sökande hittills (35 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 414
- 41 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 46
- Sökande per plats
- 2,1
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 382
- 46 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 84
- Sökande per plats
- 2,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,3 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,44 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 200 | 200 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 17,50 | 19,36 |
| VT 2018 | 17,10 | 17,62 |
| HT 2018 | 18,34 | 17,56 |
| VT 2019 | 16,77 | 17,20 |
| HT 2019 | 16,61 | 18,31 |
| VT 2020 | 16,95 | 17,36 |
| HT 2020 | 17,38 | 17,69 |
| VT 2021 | 13,92 | 14,42 |
| HT 2021 | 14,45 | 15,09 |
| VT 2022 | 14,56 | 14,25 |
| HT 2022 | 12,85 | 14,06 |
| VT 2023 | 14,80 | 14,55 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | 14,64 | 14,90 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 14,00 | 14,37 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | 13,23 | 14,00 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,15 |
| VT 2018 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,10 |
| VT 2019 | 1,00 |
| HT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,10 |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,30 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 546 | 60 |
| VT 2018 | 474 | 67 |
| HT 2018 | 548 | 73 |
| VT 2019 | 395 | 64 |
| HT 2019 | 369 | 45 |
| VT 2020 | 377 | 70 |
| HT 2020 | 555 | 82 |
| VT 2021 | 493 | 84 |
| HT 2021 | 531 | 62 |
| VT 2022 | 450 | 72 |
| HT 2022 | 440 | 44 |
| VT 2023 | 439 | 61 |
| HT 2023 | 394 | 41 |
| VT 2024 | 397 | 68 |
| HT 2024 | 358 | 47 |
| VT 2025 | 356 | 43 |
| HT 2025 | 392 | 47 |
| VT 2026 | 382 | 46 |
| HT 2026 | 414 | 41 |
Om kursen
Kursen behandlar de viktigaste elementen som ger god spelbarhet. Man tittar på spelets historia, strukturen i spel och den teknik som används inom speldesign.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Fler kurser i Medieproduktion vid Luleå tekniska universitet
- Visuell designBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,1
- Service designBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,3
Alla kurser i Medieproduktion vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-17149
LTU-17149 · nationell antagning
414 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,3 | 112 | Alla antogs | 115 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,44 | 18 | Alla antogs | 21 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 66 | Alla antogs | 44 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 989 | 11 | 46 |
VT 2026: anmälningskod LTU-37914
LTU-37914 · nationell antagning
382 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,3 | 85 | 13,23 | 90 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,05 | 13 | 14 | 14 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 50 | Alla antogs | 44 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 49 |
Vanliga frågor om Speldesign
Vad krävdes för att komma in på Speldesign vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: BI 13,23, alla behöriga antogs i HP och BII 14. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Speldesign vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 414 personer, varav 41 i första hand. 200 antogs, alltså 2,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 308 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(168)
- Män59 %(246)
- 24 år eller yngre41 %168
- 25–34 år36 %148
- 35 år eller äldre24 %98
Anmälningskod LTU-17149. Källa: UHR.