Statistik GR (A), Grundkurs
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MIU-L7254
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 425
- 50 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 221
- Sökande per plats
- 3,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,06 | 18,25 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,85 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 18,38 | 17,35 | −1,03 |
| Antagna totalt | 130 | 120 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 14,70 | 17,50 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 17,14 | 17,50 |
| VT 2026 | 18,25 | 17,35 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 311 | 64 |
| VT 2024 | 321 | 42 |
| VT 2025 | 354 | 36 |
| VT 2026 | 425 | 50 |
Om kursen
Kursen behandlar statistikens roll som vetenskapen för insamling, värdering, presentation och analys av data som är numeriska eller i form av kategorier. Introduktion till stickprovsmetodik, att dra slutsatser från stickprovsdata. Kursen ingår i kandidat-, magister- eller civilekonomexamen.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MIU-L7254
MIU-L7254 · nationell antagning
425 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,06 | 35 | 18,25 | 32 | 60 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,38 | 9 | 17,35 | 9 | 43 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 43 | 0,85 | 40 | 45 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 43 | 165 | 39 | 94 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 123 |
Vanliga frågor om Statistik GR (A), Grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Statistik GR (A), Grundkurs vid Mittuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,25, HP 0,85 och BII 17,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistik GR (A), Grundkurs vid Mittuniversitetet?
VT 2026 sökte 425 personer, varav 50 i första hand. 120 antogs, alltså 3,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Statistik GR (A), Grundkurs vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,25 VT 2026 mot 17,14 VT 2025. Sökande: 425 mot 354.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor54 %(231)
- Män46 %(194)
- 24 år eller yngre35 %147
- 25–34 år37 %159
- 35 år eller äldre28 %119
Anmälningskod MIU-L7254. Källa: UHR.