Statistik I - Kurspaket
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-39015
VT 2026urval 2 · SU-39045
Söktryck just nu, VT 2027: 456 sökande hittills (83 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 596
- 111 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 163
- Sökande per plats
- 19,9
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 412
- 80 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 81
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,56 | 21,77 | +0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21 | 21 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 30 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 13,12 |
| VT 2025 | 17,14 | 17,45 |
| HT 2025 | 15,42 | 18,70 |
| VT 2026 | 17,92 | 17,77 |
| HT 2026 | 21,77 | 21,00 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,45 |
| VT 2025 | 0,95 |
| HT 2025 | 0,95 |
| VT 2026 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 208 | 57 |
| HT 2023 | 277 | 56 |
| VT 2024 | 213 | 49 |
| HT 2024 | 271 | 61 |
| VT 2025 | 326 | 79 |
| HT 2025 | 373 | 64 |
| VT 2026 | 412 | 80 |
| HT 2026 | 596 | 111 |
Fler kurser i Statistik vid Stockholms universitet
- Statistik och dataanalys IBI21,40HP1,55Sökande/plats37,2
- Statistik och dataanalys för företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats1,2
- Statistik och dataanalys IIBI–HP–Sökande/plats12,4
- Statistik II - KurspaketBI–HP–Sökande/plats1,6
- Finansiell statistikBI–HP–Sökande/plats1,2
- R programmeringBI–HP–Sökande/plats6,0
- Statistik III - KurspaketBI–HP–Sökande/plats1,7
- MaskininlärningBI–HP–Sökande/plats4,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-39015
SU-39015 · nationell antagning
596 sökande, 111 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 4 | 225 | 3 | 153 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,56 | 7 | 21,77 | 3 | 123 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21 | 2 | 21 | 1 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 9 | 1,45 | 5 | 118 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 18 | Alla antogs | 18 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-39045
SU-39045 · nationell antagning
412 sökande, 80 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 188 | 16 | 180 | 14 | 66 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,06 | 27 | 17,92 | 23 | 52 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,8 | 6 | 17,77 | 6 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 33 | 1,00 | 29 | 61 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Statistik I - Kurspaket
Vad krävdes för att komma in på Statistik I - Kurspaket vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,77, HP 1,45 och BII 21. VT 2026: BI 17,92, HP 1,00 och BII 17,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistik I - Kurspaket vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 596 personer, varav 111 i första hand. 30 antogs, alltså 19,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 456 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Statistik I - Kurspaket vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,77 HT 2026 mot 15,42 HT 2025. Sökande: 596 mot 373.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(242)
- Män59 %(354)
- 24 år eller yngre65 %388
- 25–34 år28 %168
- 35 år eller äldre7 %40
Anmälningskod SU-39015. Källa: UHR.