Statistik och dataanalys I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-39014
VT 2026urval 2 · SU-39046
Söktryck just nu, VT 2027: 401 sökande hittills (26 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 558
- 65 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 240
- Sökande per plats
- 37,2
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 389
- 50 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 156
- Sökande per plats
- 13
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,4 | 21,4 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,61 | 19,95 | −1,66 |
| Antagna totalt | 20 | 15 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2023 | 20,05 | 21,62 |
| HT 2023 | 20,52 | 20,85 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 18,75 | 18,80 |
| VT 2025 | 18,80 | 17,03 |
| HT 2025 | 19,43 | 20,30 |
| VT 2026 | 19,63 | 20,15 |
| HT 2026 | 21,40 | 19,95 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2023 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,60 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 1,15 |
| VT 2025 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2023 | 122 | 18 |
| HT 2023 | 215 | 31 |
| VT 2024 | 214 | 33 |
| HT 2024 | 276 | 32 |
| VT 2025 | 313 | 41 |
| HT 2025 | 365 | 56 |
| VT 2026 | 389 | 50 |
| HT 2026 | 558 | 65 |
Fler kurser i Statistik vid Stockholms universitet
- Statistik I - KurspaketBI21,77HP1,45Sökande/plats19,9
- Statistik och dataanalys för företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats1,2
- Statistik och dataanalys IIBI–HP–Sökande/plats12,4
- Statistik II - KurspaketBI–HP–Sökande/plats1,6
- Finansiell statistikBI–HP–Sökande/plats1,2
- R programmeringBI–HP–Sökande/plats6,0
- Statistik III - KurspaketBI–HP–Sökande/plats1,7
- MaskininlärningBI–HP–Sökande/plats4,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-39014
SU-39014 · nationell antagning
558 sökande, 65 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 4 | 225 | 3 | 224 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,4 | 7 | 21,4 | 4 | 177 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,61 | 1 | 19,95 | 1 | 78 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 8 | 1,55 | 7 | 184 |
VT 2026: anmälningskod SU-39046
SU-39046 · nationell antagning
389 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 8 | 225 | 6 | 138 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 13 | 19,63 | 9 | 116 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,15 | 3 | 20,15 | 3 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 16 | 1,30 | 12 | 115 |
Vanliga frågor om Statistik och dataanalys I
Vad krävdes för att komma in på Statistik och dataanalys I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,4, HP 1,55 och BII 19,95. VT 2026: BI 19,63, HP 1,30 och BII 20,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistik och dataanalys I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 558 personer, varav 65 i första hand. 15 antogs, alltså 37,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 401 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Statistik och dataanalys I vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,4 HT 2026 mot 19,43 HT 2025. Sökande: 558 mot 365.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(241)
- Män57 %(317)
- 24 år eller yngre58 %322
- 25–34 år36 %201
- 35 år eller äldre6 %35
Anmälningskod SU-39014. Källa: UHR.