Visuell kommunikation - bild, text & form
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HB-19261
Söktryck just nu, VT 2027: 593 sökande hittills (52 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 781
- 63 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 255
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,07 | 19,22 | −0,85 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,67 | 18,96 | −0,71 |
| Antagna totalt | 120 | 110 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | 17,52 | 17,99 |
| VT 2025 | 16,98 | 17,77 |
| VT 2026 | 19,22 | 18,96 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 690 | 57 |
| VT 2025 | 757 | 59 |
| VT 2026 | 781 | 63 |
Om kursen
Kursen ger en övergripande inblick i ämnet Visuell Kommunikation. En kurs för dig som är intresserad av att jobba inom områden som använder sig av olika medier för att informera, kommunicera och påverka.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Fler kurser i Design vid Högskolan i Borås
- AI och design - begrepp och metoderBI19,10HP0,20Sökande/plats5,2
- FärgläraBI19,80HP0,50Sökande/plats4,4
- Modedesign och hållbarhetBI18,75HP0,65Sökande/plats5,4
- Mönsterdesign - grunderna i att skapa rapporterade mönsterBI20,75HP1,00Sökande/plats11,2
- Modeskiss och illustrationBI18,27HP0,30Sökande/plats3,5
- Digitala identiteterBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,2
- Färglära 2BI–HP–Sökande/plats1,6
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HB-19261
HB-19261 · nationell antagning
781 sökande, 63 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ALE Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 5 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,07 | 48 | 19,22 | 45 | 209 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,67 | 6 | 18,96 | 6 | 52 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 56 | 0,75 | 52 | 43 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 21 |
Vanliga frågor om Visuell kommunikation - bild, text & form
Vad krävdes för att komma in på Visuell kommunikation - bild, text & form vid Högskolan i Borås VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,22, HP 0,75 och BII 18,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Visuell kommunikation - bild, text & form vid Högskolan i Borås?
VT 2026 sökte 781 personer, varav 63 i första hand. 110 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 593 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Visuell kommunikation - bild, text & form vid Högskolan i Borås?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,22 VT 2026 mot 16,98 VT 2025. Sökande: 781 mot 757.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor91 %(707)
- Män9 %(74)
- 24 år eller yngre24 %188
- 25–34 år46 %357
- 35 år eller äldre30 %236
Anmälningskod HB-19261. Källa: UHR.