Yoga
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SKH-V2629
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 457
- 124 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 93
- Sökande per plats
- 2,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,3 | 19,13 | −1,17 |
| Högskoleprov (HP) | 0,35 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 20,52 | 19,61 | −0,91 |
| Antagna totalt | 200 | 200 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | 20,74 | 21,62 |
| VT 2026 | 19,13 | 19,61 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | 0,95 |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 358 | 107 |
| VT 2026 | 457 | 124 |
Fler kurser i Dans vid Stockholms konstnärliga högskola
- YogaBI21,25HP1,10Sökande/plats8,2
- Metoder och former för skrivande i relation till konstnärlig praktikBI–HP–Sökande/plats2,4
- STUFF: Att expandera koreografiska praktikerBI–HP–Sökande/plats2,7
- KoreografiBI–HP–Sökande/plats2,3
- Koreografiska processer för och med barn och ungaBI–HP–Sökande/plats2,3
- Dans som estetisk lärprocess i undervisning, ingår i KulturskoleklivetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,9
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SKH-V2629
SKH-V2629 · nationell antagning
457 sökande, 124 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 66 | 165 | 79 | 76 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,3 | 57 | 19,13 | 69 | 75 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,52 | 9 | 19,61 | 11 | 28 |
| HP Högskoleprovet | 0,35 | 66 | Alla antogs | 39 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Yoga
Vad krävdes för att komma in på Yoga vid Stockholms konstnärliga högskola VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,13, alla behöriga antogs i HP och BII 19,61. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Yoga vid Stockholms konstnärliga högskola?
VT 2026 sökte 457 personer, varav 124 i första hand. 200 antogs, alltså 2,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Yoga vid Stockholms konstnärliga högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,13 VT 2026 mot 20,74 VT 2025. Sökande: 457 mot 358.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor92 %(422)
- Män8 %(35)
- 24 år eller yngre10 %45
- 25–34 år28 %129
- 35 år eller äldre62 %283
Anmälningskod SKH-V2629. Källa: UHR.