Vad krävdes för att komma in på Arbetsrätt I HT 2026?

BImedian 18,80 av max 22,5 · HT 2026 +2,14 mot HT 2025
HPmedian 0,75 av max 2 · HT 2026 +0,55 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 1 utbildningar vid 1 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
646
+91,1 % mot HT 2025
Antagna
50
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
12,9
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
1
1 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Arbetsrätt I HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Högskolan Dalarna Falun · Distans · halvfart 18,8018,750,7564612,9

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Arbetsrätt I VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Högskolan Väst Trollhättan · halvfart Alla antogsAlla antogsAlla antogs990,9
Högskolan i Gävle Gävle · Urval KP: Alla antogs –––581,0

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

121416182022200820122016202020242026HT 2010: median BI 16,21, lägst 16,21, högst 16,21 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 19,73, lägst 19,73, högst 19,73 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,75, lägst 19,75, högst 19,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 20,37, lägst 20,37, högst 20,37 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 19,80, lägst 19,80, högst 19,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,40, lägst 18,40, högst 18,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 18,50, lägst 18,50, högst 18,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 16,90, lägst 16,90, högst 16,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 16,70, lägst 16,70, högst 16,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 16,66, lägst 16,66, högst 16,66 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 18,80, lägst 18,80, högst 18,80 (1 lärosäten med poänggräns)18,80

Vårtermin (VT)

121416182022200820122016202020242026VT 2012: median BI 15,08, lägst 13,93, högst 18,27 (3 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median BI 17,22, lägst 17,22, högst 17,22 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 17,95, lägst 17,30, högst 18,60 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 17,31, lägst 16,99, högst 17,62 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 18,56, lägst 18,13, högst 19,00 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 17,95, lägst 17,95, högst 17,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 17,66, lägst 17,66, högst 17,66 (1 lärosäten med poänggräns)17,66
Visa som tabell
Arbetsrätt I: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202618,8018,8018,80–––
202516,6616,6616,66–––
202416,7016,7016,70–––
202316,9016,9016,90–––
2022––––––
202118,5018,5018,50–––
202018,4018,4018,40–––
201819,8019,8019,8017,6617,6617,66
201720,3720,3720,3717,9517,9517,95
2016–––18,1318,5619,00
2015–––16,9917,3117,62
201419,7519,7519,7517,3017,9518,60
201319,7319,7319,7317,2217,2217,22
2012–––13,9315,0818,27
2011––––––
201016,2116,2116,21–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,000,250,500,751,001,25200820122016202020242026HT 2013: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,25, lägst 0,25, högst 0,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,20, lägst 0,20, högst 0,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)0,75

Vårtermin (VT)

0,000,250,500,751,001,25200820122016202020242026VT 2012: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 0,63, lägst 0,50, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 0,68, lägst 0,60, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)0,85
Visa som tabell
Arbetsrätt I: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,750,750,75–––
20250,200,200,20–––
20240,250,250,25–––
2023––––––
2022––––––
20210,850,850,85–––
20200,700,700,70–––
20180,950,950,950,850,850,85
20171,051,051,050,800,800,80
2016–––0,600,680,75
2015–––0,500,630,75
20141,051,051,050,600,600,60
20131,051,051,05–––
2012–––0,700,700,70
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Arbetsrätt I?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan Dalarna (Falun): 18,80 i urvalsgruppen BI och 0,75 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Arbetsrätt I?

HT 2026 låg HP-gränsen på 0,75 beroende på lärosäte, med medianen 0,75. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Arbetsrätt I HT 2026?

646 sökte kursen vid 1 lärosäten och 50 antogs, alltså ungefär 12,9 sökande per plats. 73 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Arbetsrätt I ökat?

Medianen för BI steg med 2,14 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +91,1 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom juridik och rättsvetenskap

Visa alla